Senatorowie USA “zawiedzeni” postawą Twittera ws. Rosji

29 września 2017, 11:30 Alert

Komitet ds. Wywiadu w amerykańskim Senacie skrytykował władze portalu Twitter za dostarczenie “niewystarczających” informacji o działaniach Rosji w czasie wyborów prezydenckich w 2016 roku. Wcześniej amerykańskie służby informowały, że Moskwa prowadziła w internecie aktywną kampanię, która miała wpłynąć na wynik głosowania.

Twitter
fot. Pixabay/CC

Senator Demokratów Mark Warner powiedział, że jest “głęboko zawiedziony” przekazanymi przez Twittera danymi. Wcześniej administracja popularnego serwisu społecznościowego informowała, że zamknęła ok. 200 kont, które były wykorzystywane w rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.  Portal zapewnił, że usunął już te profile.

Twitter poinformował również, że finansowana przez Rosję telewizja propagandowa Russia Today wykupiła w serwisie reklamy za ok. 274 tys. dolarów, uderzające w amerykański rynek.

Portal zapowiedział, że będzie dalej prowadził dochodzenie w sprawie rosyjskich działań podczas kampanii prezydenckiej.

Rosjanie głosują postami

Rosja zaprzecza, by próbowała wpłynąć na rezultat amerykańskich wyborów.

W połowie września Facebook poinformował, że wykrył tysiące reklam, które zostały wykupione przez konta powiązane z Rosjanami. Większość z nich nie wspierała poszczególnych kandydatów, lecz dotyczyła problemów społecznych, budzących w Stanach największe kontrowersje, np. imigracji, rasizmu czy dostępu do broni.

BBC