CIA ostrzegała Niemcy przed wyciekiem Nord Stream 1 i 2. Cena gazu wzrosła o jedną piątą

28 września 2022, 06:00 Alert

Według niemieckiej gazety Der Spiegel amerykańska agencja wywiadowcza CIA informowała Niemcy tygodnie przed wyciekiem Nord Stream 1 i 2 z 27 września, że może dojść do ataku na tę infrastrukturę. Szwedzka służba geologiczna ma dane, z których wynika, że do wycieku doszło do wybuchów. Cena gazu podrożała o jedną piątą w odpowiedzi na ten incydent.

Budowa na morzu. Fot. Nord Stream 2
Budowa na morzu. Fot. Nord Stream 2

Spiegel ustalił, że CIA ostrzegała Niemcy, że może dojść do ataków na gazociągi na Morzu Bałtyckim. Rząd niemiecki odmówił komentarza na ten temat. 27 września doszło do wycieku gazu z gazociągów Nord Stream 1 (uruchomiony, ale bez dostaw) oraz Nord Stream 2 (bez certyfikacji przez atak Rosji na Ukrainę). Metan ulatnia się z tej infrastruktury ze względu na jej przygotowanie do pracy poprzez tak zwane nagazowanie.

Szwedzka służba geologiczna przekonuje, że jej dane świadczą o tym, iż wyciek był możliwy wskutek wybuchów w trzech punktach wspomnianej infrastruktury. Dania, Niemcy i Polska podejrzewają, że mogło dojść do sabotażu. Norwegia postawiła służby w stan gotowości, obawiając się podobnych incydentów z udziałem jej infrastruktury.

Wyciek Nord Stream 1 i 2 nastąpił w dniu uruchomienia gazociągu Baltic Pipe dając pole do spekulacji na temat celowego działania Rosji, które potwierdzałby szybki wzrost cen gazu na giełdzie europejskiej TTF w odpowiedzi na to zdarzenie. W szczytowym momencie cena na tamtejszym parkiecie wzrosła o prawie 30 euro za megawatogodzinę z około 180 do 210 euro (o 17 procent) utrzymując się do zamknięcia w okolicach tego poziomu.

Rosyjska sfera informacyjna oskarża o wyciek Amerykanów. Przytacza wypowiedź prezydenta Joe Bidena sprzed ataku Rosji na Ukrainę, który zapewniał, że jeśli Rosjanie zaatakują Ukraińców, ten znajdzie sposób, aby zatrzymać Nord Stream 2. Nie chciał wówczas zdradzić tego jak to zrobi. Komentatorzy rosyjscy podejrzewają z tego względu winę floty amerykańskiej, która była aktywna na Bałtyku we wrześniu.

Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Terroryzm energetyczny Rosji może rozlać się na Polskę