Rząd powinien przyjąć projekt wydzielenia aktywów węglowych do końca czerwca

21 maja 2021, 15:00 Alert

W wykazie prac rządu ministerstwo aktywów państwowych opublikowało założenia programu transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce poprzez wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2021 roku.

Kopalnia Bełchatów. Got. Polska Grupa Energetyczna.
Kopalnia Bełchatów. Got. Polska Grupa Energetyczna.

Odkrywki do NABE, kopalnie węgla kamiennego i ciepłownictwo już nie

W założeniach projektu czytamy, że cały proces wydzielania aktywów przyjmie formułę nabycia przez Skarb Państwa od PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Enea, Tauron Polska Energia wszystkich aktywów związanych z wytwarzaniem energii w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym w tym spółek serwisowych świadczących usługi na ich rzecz. – W związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym wśród nabywanych aktywów znają się również kopalnie węgla brunatnego. Aktywa związane z wydobyciem węgla kamiennego nie zostaną włączone do podmiotu zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w jednostkach węglowych. Aktywa ciepłownicze w związku z planowanymi ich modernizacjami w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych nie będą przedmiotem wydzielenia – czytamy w opisie projektu.

Następnie Skarb Państwa ma dokonać integracji nabytych aktywów w ramach jednego podmiotu. Integratorem będzie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Integracja nastąpi poprzez połączenie nabytych przez Skarb Państwa spółek lub ich wniesienie na podwyższenie kapitału do PGE GiEK, które będzie działać pod firmą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).- NABE będzie podmiotem samowystarczalnym, który w ramach swojej działalności będzie realizować inwestycje utrzymaniowe i modernizacyjne niezbędne do utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Tym samym będzie gwarantem bezpiecznej i zrównoważonej transformacji ze względu na dostarczanie mocy niezbędnej do bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wraz z podłączaniem do KSE nowych nisko lub zeroemisyjnych źródeł wytwórczych NABE będzie wycofywało z użytkowania eksploatowane bloki węglowe – czytamy.

NABE ma przyspieszyć transformację

Transakcja nastąpi po przeprowadzeniu stosownych analiz biznesowych i ekonomicznych, w tym badania due diligence oraz sporządzeniu wyceny wybranych aktywów. Sposób rozliczenia transakcji, z uwagi na zadłużenie spółek wytwarzania wobec podmiotów dominujących w grupach kapitałowych, będzie przedmiotem szczegółowych uzgodnień pomiędzy Skarbem Państwa a obecnymi właścicielami.

– Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom związanym z niedostatecznym bilansem, zakłada się również stworzenie dedykowanego mechanizmu. Jego celem będzie stopniowe odstawianie jednostek węglowych, z uwzględnieniem konieczności utrzymania niezbędnych rezerw mocy do czasu wprowadzenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego nowych nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych zdolnych do jego zbilansowania, oraz zapobieżenie szokowi podażowemu związanego z odstawianiem dużej liczby jednostek węglowych w krótkim czasie – czytamy dalej.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące mechanizmu wsparcia będą przedmiotem oddzielnych regulacji i ze względu na ograniczenia wynikające z europejskich przepisów dotyczących funkcjonowania rynku wewnętrznego będą musiały zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską.

– Przedstawiona koncepcja wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych przyczyni się do przyśpieszenia tempa transformacji energetycznej Polski. Pozwoli również na wypełnienie podjętych zobowiązań klimatycznych i ograniczy zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki. Brak jej realizacji może doprowadzić do opóźnienia procesu transformacji co będzie prowadziło do szeregu negatywnych konsekwencji, które został opisane w dokumencie – podsumowano. – Większe możliwości pozyskania finansowania dłużnego na możliwe najkorzystniejszych warunkach (m.in. zielone obligacje, obligacje w formule ESG) będzie sprzyjać przyśpieszeniu realizacji projektów inwestycyjnych, co będzie miało istotne znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa – czytamy w uzasadnieniu.

Bartłomiej Sawicki

RAPORT: NABE, czyli co dalej z węglem w Polsce