Marszałkowski: Wyjście z UE nie rozwiązałoby problemów Polski z polityką klimatyczną

20 grudnia 2021, 07:20 Ciepłownictwo
Fot. Freepik.com.
Fot. Freepik.com.

Redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że nawet hipotetyczne wyjście z Unii Europejskiej nie uchroni Polaków od systemu handlu emisjami. Unia Europejska na takie ewentualności przygotowuje projekt podatku granicznego od emisji.

Europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 będzie jednym z tematów sesji roboczej Rady Europejskiej, która rozpoczęła się w Brukseli z udziałem m.in. premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Zdaniem szefa polskiego rządu jedną z przyczyn wysokich cen energii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, są spekulacje na rynkach emisyjnych.

Projekt podatku granicznego od emisji

Mariusz Marszałkowski podkreślił, że EU ETS miał wprowadzić pewne obciążenia finansowe na przemysł energochłonny i ten, który wykorzystuje paliwa kopalne. Celem tych zabiegów miała być motywacja firm i przedsiębiorców do poszukiwania nisko lub zero emisyjnych źródeł energii. Tym samym tanie, ale wysoko emisyjne paliwa stały się nieopłacalne. – Żeby firmy nie korzystały z taniego węgla, który jest szkodliwy, ale inwestowały w technologie, które będą zero emisyjne – dodał.

Mówiąc o polityce klimatycznej w Unii, przypomniał o kolejnych przygotowywanych rozwiązaniach. – Nawet hipotetyczne wyjście z UE nie uchroni nas od systemu handlu emisjami. UE na takie ewentualności przygotowuje projekt podatku granicznego od emisji – przyznał ekspert.

Marszałkowski powiedział, że od dawna było wiadomo, że ceny uprawnień będą rosły. – Problemem jest skala tego wzrostu – podkreślił.

Źródło: Polskie Radio 24

Polska gra w Brukseli: Problemy z reformą EU ETS i podstawy do drugiego śledztwa przeciwko Gazpromowi