Wymiana transformatora na połączeniu NordBalt

20 czerwca 2016, 11:45 Alert

(CIRE)
Zmagające się z częstymi awariami podmorskie połączenie energetyczne Litwy ze Szwecji znów zostało wyłączone. Tym razem jest wymieniany transformator w Szwecji.

Po tym jak dwa tygodnie temu zakończył się dwutygodniowy remont, eksploatowanego z przerwami od lutego kabla NordBalt, wymieniany jest jeden z trzech transformatorów na stacji Nybro, po szwedzkiej stronie – podał litewski operator systemu przesyłowego Litgrd.
Jednocześnie litewski OSP informuje, że w chwili obecnej NordBalt jest wyłączony z powodu nieprawidłowego połączenia przewodu podziemnego w Szwecji. Operacja wymiany i naprawa ma potrwać do najbliższego piątku, 24 czerwca.
Jak tłumaczy prezes Litgrid Daivis Virbickas przy projektowaniu urządzeń dla NordBalt specjaliści ABB zastosowali nowoczesne i wysoce skomplikowane technologie. Musieli też brać pod uwagę różne parametry systemów elektroenergetycznych na Litwie i w Szwecji oraz konieczność ich dostosowania do funkcjonowania w połączeniu z NordBalt.

Transformatory o mocy 256 MVA są jednym z kluczowych elementów stacji przekształtnikowych NordBalt. Wszystkie zostały specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane przez ABB. Urządzenia są objęte trzyletnią gwarancją.