Rosja wydaje miliony dolarów na wpływy polityczne w Europie

14 września 2022, 09:45 Alert

Rosja wydała od 2014 roku ponad 300 mln dolarów, by wpływać na polityków i władze w ponad 20 państwach – informuje TVP Info. Rosjanie finansują niektóre partie polityczne, za pośrednictwem których infiltrują społeczeństwa Zachodu. Polska i Stany Zjednoczone również są podatne na to oddziaływanie. W ubiegłym tygodniu ABW aresztowało lidera partii Zmiana, pod zarzutem szpiegostwa.

Flaga Rosji. Źródło: freepik
Flaga Rosji. Źródło: freepik

Rosja infiltruje partie polityczne zachodu

Wysoki rangą anonimowy przedstawiciel administracji USA przedstawił wnioski z oEdtajnionego raportu amerykańskiego wywiadu na temat tajnych rosyjskich operacji infiltracji środowisk partyjnych. Według raportu Federacja Rosyjska od 2014 roku przeznaczyła około 300 mln dolarów na finansowanie partii politycznych, w innych krajach.

– Sądzimy, że to jest tylko wierzchołek góry lodowej i jesteśmy zaangażowani w rozmowy z sojusznikami i partnerami, by zebrać więcej informacji na temat tego zagrożenia – wspomniał urzędnik.

Rządy poszczególnych państw utrzymujących relacje dyplomatyczne z USA mają zostać ostrzeżone o niebezpieczeństwie.

Polska partia Zmiana częścią rosyjskiego spisku

Polska również stała się ofiarą rosyjskiej infiltracji. W ubiegłym tygodniu zatrzymano Mateusza Piskorskiego, lidera prokremlowskiej partii Zmiana. ABW twierdzi, że brał on udział w – działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestniczenie w spotkaniach operacyjnych z osobami stanowiącymi kontakty służb wywiadu, przyjmowanie zadań operacyjnych celem propagowania rosyjskich interesów i manipulowania nastrojami polskiego społeczeństwa, pobierając na tę działalność środki finansowe oraz wynagrodzenie – podaje Gazeta Wyborcza.

Gazeta Wyborcza/TVP/Szymon Borowski

Rosja zarabia najmniej na ropie i gazie od początku kryzysu energetycznego przez sankcje a Polska dołoży swoje