Zaczyna się odrodzenie rewolucji łupkowej w USA

12 stycznia 2017, 06:45 Alert

Wydatki amerykańskich koncernów naftowych na nowe projekty wydobywcze ropy i gazu szybko rosną, po tym jak nastąpiło ożywienie na rynkach cen ropy naftowej będące wynikiem zawarcia porozumienia naftowego.

Koncerny zwiększą wydatki na wydobycie

W USA nastąpiło znaczące ożywienie na rynku ropy naftowej, po tym jak odnotowano wzrosty cen surowca. W tym samym czasie na rynkach w innych regionach świata na razie nie zarejestrowano zbyt dużego poruszenia. Jak wynika z informacji banku Barclays, w 2017 roku inwestycje na nowe projekty wydobywcze wzrosną średnio o ok. 27 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Ankietę przeprowadzono wśród 200 naftowych firm w USA. Nakłady na nowe odwierty rosną szybciej w USA niż w innych krajach wydobywających ropę. Zestawienie Barclays pokazuje, że firmy wydobywające ropę i gaz z łupków wcześniej niż inne koncerny odczuły efekt spadających cen ropy w 2014 roku. Te same firmy mogą szybciej reagować także na rosnące ceny.

Analitycy Citi Bank prognozują z kolei, że amerykańskie firmy poszukiwawczo-produkcyjne zwiększą wydatki o około 36 proc. w tym roku. Barclays swoje opracowanie oparł na prognozie ceny ropy, która miałaby kształtować się na poziomie 50 dol. za baryłkę. Citi Bank z kolei własne szacunki przygotował w oparciu o poziom ceny, która miałaby się kształtować w granicach 55 dol. za baryłkę. Praveen Narra, analityk Raymond James, zasugerował, że jeśli cena ropy będzie nadal rosła, sięgając 65 dol. za baryłkę, wydatki amerykańskich firm na nowe prace poszukiwawczo- wydobywcze ulegną podwojeniu. Prognozy wskazują, że dalszy wzrost wydobycia ropy naftowej w USA przyniesie dodatkowe ilości baryłek na rynku i ograniczy potencjał wzrostu cen ropy.

Agencja US Energy Information Administration opublikowała najnowszy raport, z którego wynika, że wydobycie ropy w USA znacznie wzrośnie w tym roku i będzie rosło nadal po 2018 roku.

Jakóbik: Irak i USA testują porozumienie naftowe

Rośnie liczba wiertni

Ilość aktywnych urządzeń wiertniczych oraz odwiertów łupkowych spadła jesienią 2014 roku. Jednak od kilku miesięcy ich liczba ponownie wzrasta. W porównaniu do najniższego okresu sprzed 2 lat wskaźniki te wzrosły o 65 proc., a trend będzie kontynuowany w tym roku.

Wiele firm łupkowych poszukuje możliwości zwiększenia finansowania działalności wydobywczej dzięki zwiększeniu sprzedaży ropy, aby tym samym zmniejszyć zależność od finansowania zewnętrznego, które rzutuje na kondycję finansową poszczególnych firm.

Financial Times

Porozumienie naftowe napędza rewolucję łupkową w USA