Zajęcie przesmyku suwalskiemu ułatwiłoby Putinowi atak na Europę

14 grudnia 2015, 15:51 Bezpieczeństwo

Głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie gen. Ben Hodges już od dłuższego czasu alarmuje, że tzw. przesmyk suwalski na pograniczu Polski i Litwy jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w Europie. Polscy eksperci nie mają złudzeń, że gdyby Rosja zdecydowała się zająć kraje bałtyckie lub uderzyć na Zachód, to ten region były zarzewiem konfliktu i stanowił autostradę dla wojsk Wladimira Putina – pisze w serwisie Wp.pl Przemysław Dubiński.

Odcinek jest ważny dla Rosji, ponieważ jego zajęcie mogłoby połączyć obwód kaliningradzki z Białorusią tworząc dla wojsk korytarz lądowy oraz odciąć kraje bałtyckie od NATO.

– Nawet jeśli mamy szpicę, której gotowość do działania jest bardzo wysoka, to przekroczenie przez nią granicy między Polską, a Litwą zajmuje dwa tygodnie. Przez to nawet nie zbliżamy się do szybkości reagowania, jakiej potrzebujemy w obliczu ewentualnego zagrożenia – wskazywał Hodges.

Gen. Roman Polko twierdzi, że analizy te są przeprowadzane nie tylko w oparciu o mapy, ale też dane wywiadowcze, jak mówi, Rosjanie mocno przygotowywali się do takich działań, ucząc nawet swoich żołnierzy języka polskiego tak, aby byli w stanie zorganizować dywersję.

„Tzw. przesmyk suwalski jest bardzo wygodnym regionem do działań wielokierunkowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Znajduje się tam również tzw. węzeł augustowski, przez który przebiegają główne szosy prowadzące z Polski na Litwę oraz główna linia kolejowa łącząca nasz kraj z Litwą, Łotwą i Estonią. Rosja zdaje sobie z tego sprawę, gdyż wraz z Białorusią prowadzi ćwiczenia, które jednoznacznie wykazują ten kierunek jako potencjalny do uderzenia” – czytamy na stronie Wp.pl.

Eksperci wskazują, że problem ten jest niedoceniany i może skutkować tym, że w razie zagrożenia, siły NATO nie będą w stanie szybko zareagować.

Jak pisze autor Wp.pl, „kwestia wzmocnienia wzmocnienia newralgicznego punktu całego Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie zapewne jednym z najważniejszych tematów rozmów podczas szczytu NATO, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 r. w Warszawie”.

Źródło: Wp.pl