Zakaz dla Porsche w Szwajcarii

22 sierpnia 2017, 09:15 Alert

Agencja dopuszczająca w Szwajcarii do użytkowania pojazdy w piątek wprowadziła zakaz rejestracji nowych samochodów Porsche Cayenne wyposażonych w zmanipulowane oprogramowanie.

Wstępny zakaz dotyczy samochodów wyposażonych w silniki Diesla o pojemności 3.0l o nominalnej normie spalania euro 6. Ograniczenia nie dotyczą już zarejestrowanych pojazdów.

Marka Porsche należąca do grupy Volkswagena ponosi konsekwencje działań grupy ujawnionych w 2015 roku i nazywanych aferą „Dieselgate”. Nadużycia polegały na celowym przygotowywaniu oprogramowania fałszującego odczyty dotyczące spalania. W niektórych przypadkach dochodziło nawet do 40 krotnego przekroczenia norm emisji tlenku azotu.

Pod koniec lipca w Niemczech ogłoszono wycofanie ze sprzedaży Porsche Cayenne właśnie w związku z podejrzeniem występowania błędu w silnikach Diesla (konstrukcji Audi) montowanych w tych pojazdach.

Kolejne kraje wymuszają na Niemcach bardziej stanowcze reakcje w związku z ujawnioną trwającą niemal dekadę zmową. Angela Merkel niedawno przyznała, że dni diesli są policzone w związku ze skandalem.

Reuters/Agata Rzędowska