Zamroch: Ustawa korytarzowa sprzyja przedsiębiorcom

21 lutego 2014, 11:15 Energetyka
Piotr Zamroch

Jak poinformował „Puls Biznesu”, po czterech latach zajmowania się przez Ministerstwo Gospodarki kluczową dla inwestycji w przesył energii, ciepła systemowego i gazu ustawą korytarzową, dalsze prace nad nią prowadzone będą przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Według gazety Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i szefowa MIR, na ochotnika przejęła prace nad ustawą na posiedzeniu rządu w dniu 11 lutego.

Oddające ustawę Ministerstwo Gospodarki tłumaczyło się, że „uzgodnienie projektu napotkało liczne trudności, głównie z uwagi na fakt, że dotyczy bardzo skomplikowanej materii — reguluje m.in. stosunki prawne między przedsiębiorcami energetycznymi a odbiorcami energii oraz dotyczy różnego rodzaju infrastruktury, tj. elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej”.

Według „Pulsu Biznesu” jednym z najtrudniejszych problemów w pracy nad ustawą może być rozwiązanie kwestii algorytmu, zgodnie z którym mają być wyliczane odszkodowania dla właścicieli nieruchomości, na których będzie przebiegać korytarz i budowana sieć. Obecnie wyceny sporządzają rzeczoznawcy dla każdej nieruchomości z osobna.

Cytowany przez gazetę Piotr Zamroch z kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch zwraca uwagę, że ustawa w przygotowywanym kształcie najbardziej sprzyja przedsiębiorcom prowadzącym inwestycje, gdyż skraca proces inwestycyjny oraz dzięki algorytmowi ułatwia oszacowanie kosztów pozyskania praw do gruntu. – Najmniej korzystna jest natomiast dla właścicieli nieruchomości – mówi Piotr Zamroch. Obecnie właściciel nieruchomości ma jeszcze możliwości prowadzenia negocjacji z inwestorem na zasadach partnerskich – przy budowie lub przy modernizacji infrastruktury biegnącej przez jego działkę. Nowa ustawa praktycznie odbierze mu te możliwości — dodaje rozmówca Magdaleny Graniszewskiej.

Inne problemy związane z ustawą to kwestia tego, kto powinien być płatnikiem odszkodowań — inwestor czy państwo, a także rola samorządów w wytyczaniu korytarzy przesyłowych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Źródło: Puls Biznesu/CIRE.PL