Ruszają zapisy na sprzedaż akcji Energi. Orlen rozmawia z Komisją Europejską

31 stycznia 2020, 10:30 Alert
energa-gdansk-16
fot. Energa

PKN Orlen rozpoczyna przyjmowanie zapisów na akcje Energi, co następuje w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest 9 kwietnia 2020 rok.

„Nie spodziewamy się przeszkód”

Podczas wczorajszej konferencji wynikowej, członek zarządu PKN Orlen Patrycja Klarecka potwierdziła, że wezwanie rozpocznie się zgodnie z planem. Wyjaśniła, że w zakresie koncentracji, zostały rozpoczęte rozmowy z Komisją Europejską. – Wysłaliśmy wniosek prenotyfikacyjny do Komisji. Nie spodziewamy się w tym zakresie znaczących wyzwań. W odróżnieniu od przejęcia Lotosu, Energa to inny rynek, rynek energii elektrycznej – powiedziała.

Zarząd Energi ocenił w raporcie bieżącym, że cena akcji spółki Energi, zaoferowana przez Orlen, odpowiada ich „wartości godziwej”. W grudniu PKN Orlen wezwał do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki, tłumacząc to potrzebą stworzenia silnego koncernu multienergetycznego. Cena akcji została określona na 7 zł za sztukę.

Harmonogram transakcji zakładał, że po ogłoszeniu zapisów, mają one potrwać do 9 kwietnia, a już 15 kwietnia 2020 roku powinno dojść do nabycia akcji. Na 20 kwietnia zaplanowane jest rozliczenie transakcji.

Orlen zobowiązał się nabyć akcje Energi pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 procent ogólnej liczby głosów. Warunkiem przeprowadzania transakcji jest uzyskanie przez PKN Orlen zgody ze strony Komisji Europejskiej.

Kontrolę nad Energą i Orlen sprawuje Skarb Państwa. W pierwszej ze spółek ma 51,52 procent udziału w kapitale zakładowym i 64,09 procent głosów na walnym zgromadzeniu. W drugiej spółce posiada 27,52 procent akcji, dających taki sam udział w głosach na walnym.

Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Energa ma pomóc Orlenowi zarabiać na energii