AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

Rosjanie mogą odciąć Ukrainę od energii pochodzącej z Zaporowskiej Elektrowni Jądrowej

Elektrownia Zaporoże. Fot. iStock.

Elektrownia Zaporoże. Fot. iStock.

Wciąż trwa konflikt o Zaporowską Elektrownię Jądrową. Aspekt jej bezpieczeństwo wywołało dyskusję wśród liderów Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Niemiec. Ponadto ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zamiarze wyłączenia elektrowni przez okupantów.

– Brytyjski premier Boris Johnson oraz przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec podkreślili w niedzielę podczas rozmowy telefonicznej o zapewnieniu bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie – poinformowało biuro Johnsona.

– Podczas wspólnego dialogu premier Johnson, prezydent USA, prezydent Francji i kanclerz Niemiec podkreślili swoje niezłomne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji. Podkreślili, że ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony instalacji nuklearnych i z zadowoleniem przyjęli ostatnie dyskusje na temat umożliwienia misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – podano w komunikacie wydanym przez Downing Street. W dodatku przywódcy omówili także inne wspólne priorytety, w tym sprawę Iranu i wysiłki na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu broni jądrowej i powstrzymywania destabilizujących regionalnych działań tego państwa.

Ukraiński wywiad informuje, że Rosjanie mogą wyłączyć elektrownię

– Rosyjscy okupanci mogą się szykować do odłączenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od ukraińskiej sieci energetycznej, o czym świadczy m.in. wysłanie ukraińskich pracowników na urlop – poinformował na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

Podkreślił on, że ukraińskim pracownikom elektrowni przedłużono czas wolny od pracy, nie podając terminu jego zakończenia. Ponadto, w odróżnieniu od poprzedniego rozporządzenia w tej sprawie, tym razem „urlopowano” także dyżurnych operatorów. Jednocześnie do elektrowni sprowadzono z powrotem część przedstawicieli rosyjskiego koncernu Rosatom, a na terenie obiektu nadal pozostaje kontyngent wojsk okupacyjnych posiadający dużą ilością broni i amunicji.

– Te posunięcia mogą świadczyć o zamiarze okupantów odłączenia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej. W takim przypadku elektrownia zostanie na pewien czas pozbawiona energii, a awaryjne zasilanie energią będą zaś zapewniać podstacje na olej napędowy – informuje komunikat. Według ukraińskiego wywiadu stwarza to potencjalne zagrożenie, bo zwiększa prawdopodobieństwo powstania sytuacji krytycznych.

Okupanci chcą przekierować energię z Zaporoża na Krym

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Jądrową na okupowany Krym i całkowicie odciąć od tej energii tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie. Elektrownia ta została zbudowana w latach 1980-1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. Obiekt położony przy mieście Enerhodar, nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze, znajduje się w odległości około 680 kilometrów na południowy wschód od Kijowa.

 

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

RAPORT: Zaporoże, czyli nuklearny zakładnik Rosji


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X