Żaryn: Putin szuka porozumienia z Zachodem kosztem państw Europy Środkowej

23 czerwca 2021, 07:25 Energetyka
schroeder
Gerhard Schroeder i Władimir Putin. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Rzecznik ministra ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn uważa, że ostatni artykuł Władimira Putina, opublikowany w „Die Zeit” z okazji rocznicy ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki, wpisuje się w „kremlowską operację manipulowania historią II wojny światowej”. – Jest to właściwie próba zawarcia porozumienia z Zachodem kosztem państw Europy Środkowej – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował w niemieckim tygodniku „Die Zeit” artykuł z okazji 80. rocznicy ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki. W tekście podkreślił, że Moskwa i Berlin „nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężaru nieporozumień, pretensji, konfliktów i błędów z przeszłości, bo to obciążenie uniemożliwia nam rozwiązywanie bieżących problemów”. Przedstawił również wizję współpracy krajów „od Lizbony po Władywostok”, która nie została zrealizowana ze względu na rozszerzanie Paktu Północnoatlantyckiego po upadku ZSRR, co miało przekreślić „wszelkie nadzieje na kontynent bez podziałów”.

– Zawiera on również propozycję mającą na celu budowę nowej struktury bezpieczeństwa, która wpisuje się w próby rozbijania NATO i UE, a także jest de facto próbą zawarcia porozumienia z Zachodem kosztem państw Europy Środkowej – mówi Żaryn w rozmowie z PAP.

Stanisław Żaryn uważa, że Władimir Putin promuje „stałe linie narracyjne rosyjskiej propagandy”. – Próbuje on wymazać współpracę Hitlera ze Stalinem oraz manipuluje obrazem WWII, twierdząc, że wojna zaczęła się w 1941 roku, a nie od wspólnego ataku Niemiec i ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jednocześnie Putin wyciąga rękę do Niemiec, sugerując, że to Niemcy byli pierwszymi ofiarami wojny – pierwszymi ofiarami nazistów, oraz że to Niemcy byli pierwszymi, którzy stawili nazistom opór – zaznaczył.

– Ta manipulacja faktami jest uzupełniona tezami o pozytywach pojednania niemiecko-rosyjskiego po wojnie. Te stwierdzenia są wykorzystywane przez W. Putina do próby wykazania Niemcom, że współpraca Berlina i Moskwy przynosi korzyści nie tylko obu państwom, ale i całej Europie. Skalę manipulacji pokazuje fakt, iż tezy dotyczące pojednania i współpracy są wykorzystywane do uzasadniania potrzeby budowy gazociągu Nord Stream, który został wpisany w kontekst historycznego pojednania Niemców i Rosjan – powiedział Żaryn.

– Na tle pojednania niemiecko-rosyjskiego prezentuje się obecność NATO w Europie Środkowej, którą prezydent Rosji wskazuje jako przyczynę nowej zimnej wojny oraz przyczynę napięć na świecie. Po raz kolejny Kreml próbuje ukazywać Sojusz Północnoatlantycki jako źródło niepokojów, ale i przeszkodę w normalizacji stosunków Rosja-Zachód – podkreślił.

Zdaniem Żaryna, prezydent Rosji sugeruje, że to NATO ponosi odpowiedzialność za identyfikowany w tekście kryzys systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. – I wychodzi z propozycją budowy nowej struktury, opartej na współdziałaniu z Rosją zaznacza.

W ocenie rzecznika, artykuł Putina to próba wykorzystania przez Rosję wątków dotyczących historii do „bieżącej polityki imperialnej”. – Tekst Putina, opublikowany w niemieckiej prasie, to powtórzenie oferty budowy nowej struktury bezpieczeństwa w Europie w oparciu o porozumienie Zachód-Rosja – mówi Żaryn w rozmowie z PAP.

– W tym celu jednak Zachód musiałby uznać, że Rosja ma prawo do działań agresywnych wobec innych państw i zaakceptować wojnę przeciwko Ukrainie, okupację Krymu i inne agresywne zachowania wobec Zachodu. Zachód musiałby również porzucić współpracę z tymi, którzy są ofiarami agresywnej postawy Rosji i uznać, że ich interesy nie są ważne w kontekście współpracy z Rosją. Wskazana oferta to de facto nic innego jak propozycja porozumienia Zachód-Rosja ponad głowami państw Europy Środkowej, ponad głowami państw wschodniej flanki NATO – powiedział.

Opracował Jędrzej Stachura

Putin apeluje do Niemiec. Pomija pakt Ribbentrop-Mołotow i mówi o poprzedniku Nord Stream 2