Zawartko: Lada dzień rozpoczynamy budowę Gazociągu Polska-Słowacja

3 września 2019, 19:45 Energetyka
Wiceprezes Gaz- System, Artur Zawartko Fot.: Gaz-System
Wiceprezes Gaz- System, Artur Zawartko Fot.: Gaz-System

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczynamy budowę połączenia gazowego ze Słowacją, a już wkrótce rozpoczynamy przetargi na budowę gazociąg do Litwy, aby połączyć rynki krajów bałtyckich i Finlandii – powiedział wiceprezes Gaz-System podczas panelu poświęconego krytycznej infrastrukturze energetycznej w ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko powiedział, że „krytyczność systemu gazowego” polega na konieczności zapewnienia niezawodnych dostaw gazu na rynku. – Państwo słyszeli o problemach z zawodnionym gazem kilka lat temu. Ci, którzy śledzą rynek, wiedzą, że takich incydentów było więcej, ale nie odbiło się to już na przerwach w dostawach – powiedział.

Budowa połączeń gazowych ze Słowacją i Litwą

Podkreślił, że Gaz-System jako operator rozbudowuje gazoport i buduje Baltic Pipe. – Tworzymy koncepcję pływającego gazoportu w Gdańsku, a to wynika z rosnącego zapotrzebowania na gaz, które do 2030 roku wzrośnie o połowę. Należy zbudować połączenia z naszymi sąsiadami. Jeszcze w tym tygodniu rozpoczynamy budowę połączenia ze Słowacją, a już wkrótce rozpoczynamy przetargi na budowę gazociągu do Litwy, aby połączyć rynki krajów bałtyckich i Finlandii. Chodzi o zbudowanie systemu portfela dostaw tak, aby rachunki były zbliżone do tych, jakie są na innych rynkach europejskich – powiedział.

Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Pytany o stan realizacji gazociągu Baltic Pipe powiedział, że prace idą zgodnie z planem. – Uzyskujemy wszelkie decyzje na budowę Baltic Pipe. Wychodzimy naprzeciw społeczeństwom lokalnym, aby odpowiedzieć na pytania i wątpliwości lokalizacyjne, środowiskowe, tak, aby uzyskać decyzję jak najszybciej.

Prezes Zawartko został także zapytany o rozbudowę połączenia z Ukrainą. Powiedział, że ze strony Polski zadanie jest wykonanie. Odcinek Hermanowice – Strachocina jest prawie gotowy. Wyzwanie leży po stronie Ukrainy, gdzie trzeba wybudować ponad 100-kilometrowy odcinek, a ostatnie porozumienia dotyczące dostaw gazu pozwolą na przyspieszenie tego procesu. Inny gazociąg na południu, odcinek słowacki ma być gotowy w 2021 roku.

Zawartko: Budujemy połączenia gazowe tam, gdzie są decyzje