Zawistowski: Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE

15 lutego 2021, 17:30 Energetyka

Udział gazu w elastyczności energetyki będzie rósł, przełoży się to na zapotrzebowanie na surowiec na giełdzie i jednocześnie elastycznie będą reagować ceny, co czyni go atrakcyjnym instrumentem gry – powiedział Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii podczas debaty „Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w procesie transformacji”.

Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE
Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE

Zapotrzebowanie

Piotr Zawistowski podkreślił, że jednym z wniosków trwającej dyskusji o transformacji energetycznej jest, fakt, że energetyka staje się segmentem coraz bardziej skomplikowanym, podobnie dzieje się w przypadku giełd. – Wraz ze wzrostem kompleksowości energetyki, giełdy będą odbiciem postępującej złożoności tej branży. Będzie to widoczne poprzez rosnącą gamę produktów giełdowych. Jednym z elementów będzie gaz, a ten surowiec ma olbrzymie perspektywy z potrzeby uczestnika rynku. Udział gazu w elastyczności energetyki będzie rósł, a w związku z tym przełoży się to na zapotrzebowanie na giełdzie i jednocześnie elastycznie będą reagować ceny, co czyni ten surowiec atrakcyjnym instrumentem gry na giełdzie – powiedział.

Dodał, że Towarowa Giełda Energii już teraz rozpoczyna współpracę nad poszerzeniem badań nad nowymi ofertami produktowymi jak inicjatywy wypracowania nowymi modeli dotyczącymi biogazu nad czym spółka pracuje z PGNiG. Zawistowski zaznaczył, że podobna współpraca jest analizowana z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej w zakresie produktów OZE oferowanych na giełdzie.

Przyznał, że pierwsze takie usługi i produkty łączące, wynikające z bilansowania energetyki, będą postępować, a ta korelacja będzie widoczna w przypadku bilansowania cen energii elektrycznej. – Powiązane produkty wynikające z bilansowania mogą znaleźć miejsce w ofercie produktowej giełdy – powiedział prezes Zawistowski.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Zawistowski: Zniesienie obliga nie obniży importu energii do Polski (ROZMOWA)