Zbiera się Rada Konsultacyjna Korytarza Południowego. „Kaspijski gaz dotrze do Europy przed czasem”

29 lutego 2016, 09:00 Energetyka

W telefonicznym wywiadzie dla agencji Trend wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział, że rozmowy z Turkmenistanem na temat dostaw gazu do Europy „idą całkiem dobrze”. Prace konstrukcyjne projektów Korytarza Południowego wyprzedzają terminarz.

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

W rozmowie z agencją, unijny oficjel przekonywał, że turkmeński gaz może być kolejnym źródłem dywersyfikacji dostaw przy wykorzystaniu Korytarza Południowego. 29 lutego spotka się Rada Doradcza Południowego Korytarza Gazowego, która omówi perspektywy projektów na rzecz dostarczenia kaspijskiego gazu na rynek Unii Europejskiej.

– Pracujemy z Azerbejdżanem, Turcją, Grecją i Turkmenistanem nad sposobami na uczynienie z tego ostatniego dostawcy do Europy i sposobów wykorzystania do tego celu Korytarza Południowego – powiedział Szefczovicz.

Teoretycznie najprostsze rozwiązanie to budowa Gazociągu Transkaspijskiego (TCP) wspieranego przez strony rozmów. Wyzwanie stanowi jednak opór Rosji i Iranu wobec położenia magistrali bez ich zgody. Na razie priorytetem ma być dokończenie pozostałych projektów Korytarza: Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i Transadriatyckiego (TAP) na czas, lub nawet z wyprzedzeniem terminarza. Wtedy będzie możliwa rozmowa o przyłączeniu do inicjatywy Turkmenistanu, a być może także Iranu i Iraku, oraz dostawców śródziemnomorskich.

Przedstawiciele Unii Europejskiej potwierdzają, że prace przy budowie gazociągów Korytarza wyprzedzają terminarz.

– Oczywiście na koniec będziemy musieli oceniać projekty pod kątem zapotrzebowania na gazu, które do 2030 roku będzie naszym zdaniem mniej więcej takie jak dzisiaj, czyli od 380 do 450 mld rocznie – podkreślił przedstawiciel Komisji Europejskiej. Dodał, że również formuła dostarczenia nowego gazu do Europy musi być najbardziej opłacalna. Jako przykład podał Iran, dla którego najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczanie Europejczykom gazu skroplonego.