Zdziebło: Modernizacja 500 km torów na Śląsku

4 sierpnia 2014, 12:35 Infrastruktura
Adam Zdziebło

Odnowione perony i tory oraz wyremontowane przejazdy kolejowo-drogowe. Wszystko po to, by podróże na linii Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki były bezpieczne i bardziej komfortowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. deklarują, że rewitalizacja liczącej 32 kilometry trasy zakończy się w drugiej połowie 2015 roku.

– Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego – powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą na rewitalizację linii.

od prawej: wiceminister Adam Zdziebło, prezes zarządu PKP PLK S.A., prezes zarządu RubauPolska Sp. z o.oUroczystość podpisania umowy

Zaplanowano przebudowę 13 peronów. Zyskają one oświetlenie i zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zostanie zainstalowany monitoring. Rewitalizacja obejmie pełną wymianę torów i sieci trakcyjnej. PLK w ramach prac zamontuje także 39 nowych rozjazdów i wyremontuje 31 mostów, wiaduktów i innych obiektów, co pozwoli na przywrócenie maksymalnej prędkości 80 km/h dla pociągów pasażerskich. Zrewitalizowaną trasę Rybnik–Wodzisław Śląski–Chałupki pociągi regionalne pokonają w 40 minut.

Inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo–drogowych. Na 24 przejazdach oprócz remontu nawierzchni i montażu nowego oświetlenia, zaplanowano instalację urządzeń automatycznych, ostrzegawczych lub rogatek.

Całkowita wartość inwestycji to 159,7 mln zł, z czego 98 mln zł stanowią środki Programu Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju