ZE PAK analizuje budowę atomu w Obwodzie kaliningradzkim

6 lipca 2021, 17:15 Alert
elektrownia energetyka ZE PAK
Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ZE PAK analizuje, wspólnie z partnerami, inwestycję w elektrownię jądrową budowaną w obwodzie kaliningradzkim. Rozważa również udział w innych zagranicznych projektach jądrowych oraz zaangażowanie w budowę elektrowni w Polsce – poinformował Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza, większościowego akcjonariusza ZE PAK.

-ZE PAK rozpatruje wiele opcji, w tym udział w budowie w Polsce od zera elektrowni atomowej, która najprawdopodobniej potrwa wiele lat. Innym z wariantów mogłaby być inwestycja kapitałowa w aktywa zagraniczne, w tym jedną z analizowanych opcji jest potencjalne zaangażowanie kapitałowe, wraz z innymi renomowanymi i doświadczonymi w tym obszarze partnerami, w budowaną już w okręgu królewieckim elektrownię jądrową. Chodzi więc o to, żeby m.in. polski kapitał mógł wziąć udział w inwestycji w elektrownię jądrową poza granicami Polski. I dopiero ewentualna kontrola kapitałowa oznaczałaby potrzebę budowy samego łącznika z obwodem królewieckim – poinformowano w komunikacie.

W poniedziałek Polityka Insight podała, że ZE PAK i węgierski MVM mają plan zbudowania elektrowni atomowej w rosyjskim Kaliningradzie. Matwiejczuk podał, że ZE PAK, podobnie jak państwowe firmy energetyczne, musi przeprowadzić pilną transformację, polegającą na odejściu od paliw kopalnych. Spółka rozważane w tym celu różne opcje, również inwestycje poza granicami Polski przy współpracy z zagranicznymi partnerami.

Wśród tych opcji są projekty w krajach Unii Europejskiej, rozmowy z firmami amerykańskimi, jak również koncepcja przejęcia zaawansowanej już budowy elektrowni jądrowej – napisano w oświadczeniu. – Bez energii jądrowej polska energetyka może praktycznie nie przetrwać. Źródła OZE są w stanie zapewnić pewną część energii, ale stabilnym źródłem czystej i taniej energii mógłby być atom – dodano.

Polsat/Bartłomiej Sawicki 

PI: ZE PAK chce zbudować w Kaliningradzie elektrownię jądrową we współpracy z Węgrami