Białe obłoki nad Elektrociepłownią Żerań nie oznaczają awarii

25 czerwca 2021, 12:45 Alert
Białe obłoki z EC Żerań fot. Bartłomiej Sawicki
Białe obłoki z EC Żerań fot. Bartłomiej Sawicki

24 czerwca niepokój mieszkańców Warszawy spowodowały kłęby białego dymu wydobywające się z terenu Elektrociepłowni Żerań. Właściciel obiektu, PGNiG Termika w oświadczeniu przesłanym BiznesAlert.pl uspokaja i tłumaczy czym jest spowodowane to zjawisko.

Nieszkodliwa para

– Informujemy, że zaobserwowany przez Państwa czytelników biały obłok nad Elektrociepłownią Żerań nie jest żadną formą zadymienia. To absolutnie nieszkodliwa i czysta para wodna, powstająca w wyniku prac rozruchowych prowadzonych na budowie Bloku Gazowo-Parowego w Elektrociepłowni Żerań od 24 czerwca do końca lipca bieżącego roku – tłumaczy spółka.

– W okresie tym będzie  można zaobserwować zwiększoną ilość pary wodnej powstającej przy przedmuchiwaniu kotła odzysknicowego w celu oczyszczenia jego wewnętrznych układów wodnoparowych. Para wodna jest produktem całkowicie neutralnym dla środowiska naturalnego – uspokaja PGNIG Termika.

– Ponadto przypominamy, że blok gazowo-parowy zastąpi pracę pięciu kotłów węglowych w elektrociepłowni. Będzie to miało niewątpliwie wpływ na poprawę stanu środowiska oraz zapewni mieszkańcom stolicy bezpieczne i stabilne dostawy produkowanej w kogeneracji energii – podsumowuje.

PGNIG Termika/Mariusz Marszałkowski

Usterka w EC Żerań. PGNiG zapewnia, że większość Warszawy nie odczuje zakłóceń dostaw ciepłej wody