MAP: Plan restrukturyzacji górnictwa nie został zaakceptowany przez związki

28 lipca 2020, 14:15 Alert
górnik
Fot. Polska Grupa Górnicza

Przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG), związkowcy i eksperci opracują wspólnie plan naprawczy dla pogrążonej w kryzysie spółki – poinformował Karol Manys, rzecznik ministerstwa aktywów państwowych (MAP).

Program naprawczy

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że program naprawczy, zakładający m.in. likwidację kopalń Ruda i Wujek oraz zmiany w wynagrodzeniach górników, formalnie nie został we wtorek przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Dokument nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony. – Już wiadomo, że ten plan nie spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją strony społecznej. Szkoda czasu na dyskusję o dokumencie, o którym z góry wiadomo, że nie uzyska akceptacji – wyjaśnił Manys.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki (o jego zawartości w ostatnich dniach nieoficjalnie informowały media – PAP), ponieważ jednak związkowcy – na podstawie nieoficjalnych informacji – nie zaakceptowali go. Wicepremier Jacek Sasin zaproponował powołanie zespołu, który wypracuje ostateczny program.

– Rząd, i pan premier Sasin osobiście, od początku deklarował, że absolutnie nie ma mowy o przeprowadzeniu tak skomplikowanej operacji bez akceptacji ze strony społecznej. W związku z powyższym pan premier zaproponował, by powstał zespół roboczy złożony z przedstawicieli strony społecznej, zarządu spółki, ekspertów, który krok po kroku przejdzie ten plan przygotowany przez zarząd spółki – i być może uda mu się wypracować takie rozwiązania, które będą akceptowalne również dla strony związkowej – powiedział Karol Manys.

PAP dodaje, że wtorkowe spotkanie związkowców i wicepremiera Sasina w Katowicach zostało przerwane. Po wznowieniu strony mają wrócić do rozmów i ustalić szczegóły powołania zespołu ds. wypracowania planu naprawczego dla PGG.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Baca-Pogorzelska: Znamy szczegóły planu ratunkowego dla górnictwa