Jest zgoda na wzmocnienie solidarności w razie kryzysu dostaw gazu do Europy

5 maja 2017, 16:05 Alert

Według agencji Interfax zmiany w rozporządzeniu SoS zaproponowane przez Komisję Europejską otrzymało nieoficjalne wsparcie PE i Rady.

Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.
Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 994/2010 w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego (SoS) jest elementem szeregu działań, które Bruksela uważa za konieczne dla zapobiegnięcia powtórzenia się kryzysów dostaw z 2006 i 2009 roku wywołanych przez rosyjski Gazprom.

Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia mechanizm kryzysowych dostaw do sąsiadów jest uruchamiany gdy jedno z państw członkowskich UE poinformuje o potrzebie interwencji transgranicznej w celu zapobieżenia kryzysowi na wielką skalę.

Komisja Europejska zrezygnowała z pomysłu dzielenia państw członkowskich według kryterium geograficznego na siedem grup. Zrobiła to na rzecz podziału w oparciu o grupy ryzyka, których będzie 13. Przy czym państwa będą wchodziły w skład wielu grup. Ma to zwiększyć elastyczność działania oraz funkcjonalność.

Solidarność w kryzysie

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że rozporządzenie SoS określa trzy rodzaje sytuacji kryzysowej: „stan wczesnego ostrzeżenia”, „stan alarmowy” i „stan nadzwyczajny”. W sytuacji zagrożenia państwa członkowskie muszą zapewnić transgraniczną dostępność własnej infrastruktury przesyłowej i pojemności magazynowych. W takim przypadku, Komisja Europejska będzie musiała ogłosić stan kryzysowy na poziomie UE lub w odniesieniu do danego regionu, gdy zwrócą się o to dwa państwa członkowskie, które ogłosiły krajowy stan zagrożenia. Podczas stanu zagrożenia na poziomie UE, Komisja będzie zapewniać sprawną wymianę informacji, spójność krajowych działań i koordynację z państwami trzecimi.

Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik

Buzek: Korytarze awaryjne zwiększą bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski i w Europie