Zieloni i CDU utworzą koalicję w Badenii-Wirtembergii, by stała się „landem działań na rzecz klimatu”

6 kwietnia 2021, 15:15 Alert

Zieloni i CDU w Badenii-Wirtembergii zdecydowali się rozpocząć negocjacje koalicyjne, aby uczynić region południowych Niemiec „międzynarodowym punktem odniesienia jako land działający na rzecz klimatu”.

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Koalicja Zieloni-CDU w Badenii-Wirtembergii

Kończąc wstępne rozmowy w celu zbadania możliwości odnowienia obecnego zielono-czarnego rządu, 7-stronicowe wytyczne stron na nadchodzące tygodnie negocjacji kładą wyraźny nacisk na działania w dziedzinie klimatu i dekarbonizację gospodarki. – Dla nas gospodarka i działania na rzecz klimatu to dwie strony tego samego medalu, dlatego nadchodzący zielono-czarny rząd stanowy połączy ekologię i ekonomię w silnej wizji naszego landu – powiedział szef regionalnego CDU Thomas Strobl.

Partie napisały, że chcą pracować nad awaryjnym programem działań na rzecz klimatu oraz nową polityką energetyczną zaraz po objęciu władzy przez nowy rząd. Mają również na celu zmianę stanowego prawa dotyczącego działań w dziedzinie klimatu, aby uwzględnić cel osiągnięcia zerowej emisji netto „tak szybko, jak to możliwe i zgodnie z celem 1,5 stopnia Celsjusza”, bardziej ambitne przepisy dotyczące energetyki słonecznej w budynkach oraz cel w zakresie wykorzystania 2 procent gruntów stanu pod instalacje wiatrowe i słoneczne.

„Super rok wyborczy” 2021 w Niemczech rozpoczął się głośną porażką konserwatywnej CDU kanclerz Angeli Merkel w wyborach w Badenii-Wirtembergii, w których partia poniosła historyczne straty, a Zieloni zyskali poparcie. Winfried Kretschmann z Partii Zielonych zostanie ponownie wybrany na premiera regionu znanego z bardzo silnej bazy przemysłowej, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

Clean Energy Wire/Michał Perzyński

Perzyński: Los transformacji energetycznej w Niemczech zależy od wyborów. Wynik pozostaje niewiadomą