Kloc: Zieloni chcą odrzucić unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych

22 stycznia 2020, 12:30 Energetyka

22 stycznia pod obrady komisji ITRE trafi wniosek w sprawie finansowania przedsięwzięć gazowych przez Unię Europejską. – Zieloni chcą odrzucić unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych, które mają kluczowe znaczenie zwłaszcza dla Polski – czytamy na stronie internetowej Izabeli Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Izabela Kloc. Fot. Parlament Europejski
Izabela Kloc. Fot. Parlament Europejski

Polska może być zadowolona

Poseł Izabela Kloc uważa, że Polska skorzysta na obecnej strategii energetycznej UE. – Chodzi o projekty wpisane na tzw. listę Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej (PCI). Mogą one liczyć na przyspieszoną ścieżkę udzielania pozwoleń, lepsze regulacje i duże pieniądze. W październiku ubiegłego roku została opublikowana czwarta lista PCI. Polska jest z niej zadowolona. Znalazły się tam, m.in. nasze połączenia gazowe ze Słowacją, Czechami i Litwą, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa infrastruktury LNG w Świnoujściu oraz nowy pływający terminal regazyfikacyjny w Gdańsku, który ma ruszyć za cztery lata.

„Bardzo zielony Parlament Europejski”

Poseł Kloc odniosła się również do układu sił, który obecnie panuje w PE. – Niestety w obecnym, bardzo „zielonym” Parlamencie Europejskim gazowe projekty napotkały na silny, polityczny opór. Pierwsze starcie czeka nas w środę podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Grupa Zielonych złożyła wniosek o odrzucenie czwartej listy PCI. To cios w polskie interesy energetyczne, a zwłaszcza perspektywę ukończenia infrastruktury gazowej przed upływem kontraktu z Gazpromem w 2022 roku. Być może o to właśnie chodzi Zielonym oraz ich sojusznikom wśród liberałów, socjalistów, a nawet części Europejskiej Partii Ludowej, gdzie zasiadają europosłowie z PO i PSL. Oficjalnym pretekstem odrzucenia listy jest troska o „zielony ład”. Patrząc jednak na realne skutki tych cięć, największym zwycięzcą nie będzie klimat, ale rosyjsko-niemiecki projekt Nord Stream, który chce zmonopolizować obrót gazem w Unii Europejskiej. Ambitne plany inwestycyjne Polski mogą pokrzyżować te zapędy – przyznaje Kloc.

Wspólna mobilizacja

Poseł do Parlamentu Europejskiego zaznacza, że w trakcie głosowania kluczowym aspektem będzie solidarność polskich eurodeputowanych i chęć ochrony interesu Polski. – Do przyjęcia wniosku potrzebna jest zwykła większość głosów. Antygazowe lobby jest silne i ma wielu sojuszników w ławach PE. Dlatego tak ważna jest mobilizacja polskich europosłów zasiadających w komisji ITRE. Bez względu na partyjne szyldy musimy głosować za odrzuceniem wniosku Zielonych, ponieważ bezpośrednio uderza on w nasze, narodowe interesy energetyczne i gospodarcze – zaznacza Izabela Kloc.

Źródło: izabelakloc.pl

EBI wycofuje się z finansowania inwestycji gazowych