„Rz”: Czy nowe ministerstwo odbuduje wartość spółek Skarbu Państwa?

14 listopada 2019, 07:15 Alert

Czy nowemu resortowi skarbu uda się zwiększyć wartość spółek, które ma nadzorować – zastanawia się „Rzeczpospolita” zwracając uwagę, że akcje większości z nich przez ostanie cztery lata mocno potaniały.

Dziennik szacuje, że wartość spółek, nad którymi nadzór ma przejąć nowy resort kierowany przez Jacka Sasina sięga 227 mld zł i w ciągu ostatnich czterech lata wzrosła o 8 proc. Jednak w tej grupie są podmioty, który mocno zyskały na wartości i takie, których akcje są wyceniane zdecydowanie niżej.

W tej pierwszej grupie „Rz” wymienia Lotos, Orlen, PKO BP oraz KGHM. Kapitalizacja tej pierwszej spółki w wciągu ostatnich czterech lat wzrosła o 240 proc., Orlenu o 55 proc. , a PKO BP o 44 proc.

Natomiast w grupie spółek, których kapitalizacja od 2015 roku mocno spadła dziennik wymienia wszystkie cztery grupy energetyczne oraz Grupę Azoty, PGNiG, PKP Cargo i Polski Holding Nieruchomości. Jak czytamy w „Rz”, akcje PGE, Energi, Enei i Taurona w ciągu ostatnich czterech lat potaniały średnio aż o 40 proc.

Cytowany przez dziennik Kamil Hajdamowicz, zrządzający aktywami w Vienna Insurance Group tłumaczy, że taki spadek wartości jest efektem wielu czynników, między innymi zmiany polityki dywidendowej, czy konieczności ponoszenia przez te spółki sporych inwestycji oraz niekorzystnego trendu dla energetyki węglowej.

Natomiast Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities uważa, że są pewne czynniki, które mogą przyczynić się do wzrostu wartości spółek notowanych na GPW. Wśród nich wymienia globalne nastawienie do rynków wschodzących, czy bliski start PPK. Jednak jak zaznacza, w przypadku spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. znaczenie będzie miała polityka kadrowa i zarządcza nowego ministerstwa.

Komentując dla „Rz” zamierzania rządu, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak nie spodziewa się jednak w polityce państwa wobec spółek większych zmian. W jego ocenie nowe ministerstwo powinno zająć prywatyzacją spółek, a także doprowadzić do odpolitycznienia obsadzania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Natomiast prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak pozytywnie ocenia pomysł utworzenia nowego resortu nadzoru właścicielskiego oraz rozdzielenie funkcji regulacyjnych i właścicielskich.

Rzeczpospolita/CIRE.pl