Zobowiązania spółek energetycznych rosną, ale gotówki nie brakuje

23 grudnia 2015, 10:30 Alert
Giełda 1

(CIRE.PL/Rzeczpospolita)

Zobowiązania finansowe największych spółek giełdowych, wśród których dominują podmioty z sektora paliwowo-energetycznego wzrosły w tym roku o ok. 5 proc. – donosi CIRE.PL powołując się na „Rzeczpospolitą”. Jednocześnie uspakaja, że mimo to firmom gotówki nie brakuje.


Przygotowaną przez dziennik listę dziesięciu spółek notowanych na GPW o najwyższym poziomie zobowiązań otwiera PKN Orlen, którego zobowiązania finansowe na koniec września br. sięgały 25,8 mld zł, ale koncernowi udało się ograniczyć ich poziom w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 2,4 mld zł. Kolejne miejsce w tym rankingu zajmuje PGE, którego zobowiązania wzrosły z 18,7 mld zł do 20,3 mld zł. Trzeciemu na liście PGNiG-owi, podobnie jak Orlenowi, udało się też obniżyć zobowiązania – z 19 mld zł do 17,7 mld. Zobowiązania szóstego na liście Taurona wzrosły o 2,1 mld zł do poziomu 16,1 mld. Natomiast Lotosowi udało się je ograniczyć o 0,5 mld zł do 10,7 mld zł. Energa z zobowiązaniami na poziomie 9,6 mld zł (wzrost o 0,5 mld zł) znalazła się na dziewiątej pozycji. Listę zamyka Enea, której zobowiązania od września ubiegłego roku wzrosły z 5,7 mld zł do 8,8 mld zł.

Na liście oprócz spółek z sektora paliwowego znalazły się jeszcze KGHM (5 pozycja – 16,6 mld zł zobowiązań na koniec września 2015 r.), Cyfrowy Polsat (6 pozycja – 16,1 mld zł) oraz Orange (7 – 9,8 mld zł).

Jak podsumowuje dziennik, łączne zobowiązania tych spółek sięgały na koniec września 287 mld zł i wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ok. 5 proc.
Jednocześnie „Rz” podkreśla, że wzrostowi zobowiązań towarzyszy wysoki poziom gotówki kasach tych firm. Najlepiej pod tym względem wygląda PGE, która dysponuje środkami przekraczającymi 5 mld zł. Dalej na liście są Orlen i PGNiG, które zgromadziły po około 4 mld zł.

„Rzeczpospolita” zaznacza też, że przepływy operacyjne są również na zadowalającym poziomie.