Los polskiej strategii energetycznej może zależeć od zrównoważonego finansowania

9 kwietnia 2020, 07:15 Alert
Elektrownia_Dolna_Odra
Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

Komisja Europejska konsultuje założenia zrównoważonego finansowania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Od kształtu tego rozwiązania może zależeć przyszłość polskiej strategii energetycznej.

Etykietowanie projektów

Ruszyły konsultacje założeń zrównoważonego finansowania w Unii Europejskiej. Obywatele unijni, organizacje i firmy są zaproszone przez Komisję Europejską do składania uwag na temat nowej strategii, która ma promować inwestycje zrównoważone, a więc korzystne dla środowiska.

Budowa zrównoważonego finansowania to element planu Europejskiego Zielonego Ładu proponowanego przez Komisję. Celem jest określenie kryteriów wsparcia inwestycji z punktu widzenia ich wpływu na środowisko. Te z nich, które będą wpływać korzystnie, a więc nie prowadzić do wzrostu emisji i wspierać dekarbonizację, będą mogły łatwiej uzyskać wsparcie, a te, które będą szkodzić celom klimatycznym – przeciwnie.

Co na to Polska?

Według ustaleń BiznesAlert.pl stanowisko Polski w tej sprawie zakłada, że należy wspierać inwestycje w paliwa kopalne, które wesprą długofalowy cel dekarbonizacji, na przykład nowe projekty elektrowni gazowych i gazociągów, które posłużą Polakom do redukcji emisji CO2. Krytycy tego podejścia przekonują, że takie aktywa przywiążą sektor energetyczny do paliw kopalnych na dłużej i powinien nastąpić skok od razu ku Odnawialnym Źródłom Energii. Kontrargument to fakt, że źródła odnawialne nadal potrzebują zabezpieczenia w postaci źródeł konwencjonalnych, na przykład polski sektor morskiej energetyki wiatrowej (offshore) ma być zabezpieczony nowymi elektrowniami gazowymi. Takie rozwiązanie zostało zapisane w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zwanym strategią energetyczną.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Neutralność klimatyczna dzieli Europę. Wasze ambicje, nasze ulice