Związkowcy chcą uczestniczyć w procesie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń

18 września 2017, 06:15 Alert
górnik
Fot. Polska Grupa Górnicza

Górnicza „Solidarność” chce, by strona społeczna mogła uczestniczyć w procesie notyfikacji pomocy publicznej dla polskich kopalń. W piątek skierowała list w tej sprawie do premier Beaty Szydło.

„S” domaga się również upublicznienia pełnej treści dokumentu notyfikującego zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, wskazując, że np. daty przeniesienia kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń są utajnione. Chce także ujawnienia raportów z przeprowadzonych ponad rok temu audytów spółek węglowych.

W liście do szefowej polskiego rządu związkowcy z Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ „Solidarność” przypomnieli, że przedstawiony kilka miesięcy temu wniosek do Ministra Energii o pełne upublicznienie dokumentu notyfikującego wciąż nie doczekał się realizacji.

Powołując się na swoje nieoficjalne informacje związkowcy oczekują, że polski rząd niebawem wystąpi z wnioskiem o aktualizację dokumentu notyfikacyjnego. Powodem są zmiany organizacyjne w branży górnictwa węgla kamiennego, m.in. włączenie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej, czy włączenie aktywów Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

„Niestety, wszystko to wciąż jest okryte tajemnicą, do której jako strona społeczna nie mamy żadnego wglądu ani dostępu do informacji. Co więcej, nie wiemy kto ze strony resortu energii odpowiada za ten proces. Z nieoficjalnych informacji wynika, że osobą odpowiedzialną za ten ważny proces jest były wiceminister energii Wojciech Kowalczyk, który już za rządów koalicji PO-PSL był negocjatorem polskim w Brukseli. Problem w tym, że Wojciech Kowalczyk już kilka miesięcy temu opuścił resort energii, by objąć stanowisko wiceprezesa zarządu Polskiej Grupy Energetycznej” – wskazali przedstawiciele górniczej „S”.

Dlatego związkowcy domagają się upublicznienia informacji na temat procesu notyfikacji pomocy publicznej dla polskich kopalń, w tym odpowiedzi, jaki jest udział zarządu PGE w tym procesie. Ponadto uważają, że reprezentanci górniczych związków zawodowych powinni uczestniczyć w negocjacjach z urzędnikami Komisji Europejskiej, reprezentując w nich interes społeczny środowiska górniczego w Polsce.

„Nadal domagamy się również upublicznienia raportów z audytów przeprowadzonych w spółkach górniczych. Pan minister Krzysztof Tchórzewski wielokrotnie w trakcie spotkań, a także w przekazach medialnych, zapowiadał ich upublicznienie” – przypomnieli działacze górniczej „S”.

Polska Agencja Prasowa