Związkowcy nie chcą obcego kapitału, ale nowej spółki do obsługi offshore w Świnoujściu

14 kwietnia 2021, 07:15 Alert
morskie farmy wiatrowe offshore
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

Związki zawodowe domagają się utworzenia niezależnej spółki do obsługi projektów energetycznych w stoczni remontowej Gryfia, między innymi morskich farm wiatrowych planowanych przez rząd.

Komitet Społecznej Obrony Miejsc Pracy i Terenów Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu skierował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domaga się spotkania z ministrami klimatu, infrastruktury oraz prezydentem wspomnianego miasta, a także przedstawicielami spółek elektroenergetycznych w celu „ochrony niezależności” zakładu przed „obcym kapitałem”.

– Tematem spotkania miało być omówienie ochrony niezależności Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu poprzez powołanie niezależnej spółki przeznaczonej do obsługi projektów energetycznych, w tym projektów offshore, oraz uniemożliwienia ewentualnego przejęcia tych terenów przez obcy kapitał – czytamy w piśmie z 13 kwietnia 2021 roku. Związkowcy przypominają, że spotkanie z premierem było zapowiadane na styczeń 2021 roku, ale do niego nie doszło.

Wojciech Jakóbik

Gryglas: Gdynia będzie portem instalacyjnym offshore