Zwrot Rosji w sprawie polityki naftowej

25 maja 2015, 07:48 Alert
Ropa naftowa

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak informuje agencja RIA Novosti, podczas sobotniej konferencji prasowej minister energetyki Aleksander Nowak powiedział dziennikarzom, że w obecnej sytuacji Rosja nie widzi potrzeby zmniejszenia światowego wydobycia ropy.

– Obecnie nie uważamy tego za celowe (zmniejszenie wydobycia ropy – przyp. red.). Moim zdaniem jeżeli utrzyma się ono na tym samym poziomie przy cenach jak w zeszłym roku to będzie stanowiło to bardzo dobrą zachętę dla wyrównania popytu i podaży ponieważ zapotrzebowanie i tak wzrośnie co zbilansuje rynek – odpowiedział Nowak na pytanie dziennikarzy dotyczące stanowiska Rosji wobec poziomu wydobycia ropy przed zbliżającym się, czerwcowym spotkaniem państw członkowskich OPEC.

Jak informował BiznesAlert.pl w jednych ze swoich wypowiedzi szef Lukoila Wagit Aleksperow stwierdził, że OPEC nie koordynuje polityki eksportu z Rosją. Przekonywał on, że jego kraj nigdy nie chciał przyłączyć się do kartelu i dlatego nie koordynuje swojej polityki.

Mimo to rosyjska dyplomacja zabiegała w ostatnim czasie o współpracę z kartelem, ze względu na brak jego woli zmniejszenia kwot eksportowych ropy naftowej, co według części analityków, mogłoby doprowadzić do podniesienia obecnie niskiej ceny surowca na światowych rynkach. Teraz Rosjanie wycofują się ze swojego stanowiska.