AlertWszystko

Dyplomatyczne tornado i wzrost cen ropy po zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca przez Turcję

(BBC/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu wojskowego na granicy z Syrią, to incydent, przed którym niemal wszyscy drżeli, od kiedy Rosja rozpoczęła swoje powietrzne operacje w Syrii. Teraz kolej na dyplomatyczne tornado. Co najmniej. Dla obserwatorów jest jasne, że Rosja świadomie podejmowała takie ryzyko, wiedząc, że  niebezpieczeństwo akcji w pobliżu tureckiej granicy jest więcej niż oczywiste.

Po bardzo poważnym incydencie Turcja oficjalnie zakomunikowała, że w jej przestrzeni powietrznej na granicy z Syrią został zestrzelony rosyjski samolot Su-24. Samolot naruszył przestrzeń powietrzną suwerennego państwa i został zestrzelony ponieważ zignorował wielokrotnie powtarzane ostrzeżenia. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że został zestrzelony rosyjski samolot przy granicy z Syrią, ale leciał on wyłącznie nad terytorium Syrii na wysokości 6.000 m.

W prostej informacji obie strony podają sprzeczne dane. Moskwa twierdzi, że samolot  został zestrzelony z ziemi, Ankara – że dokonały tego dwa tureckie F-16, patrolujące granicę.

Ankara jest w trakcie konsultacji z NATO. Putina incydent zaskoczył w czasie jego wizyty w Jordanii. Na jutro przewidziana była w Ankarze oficjalna wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Suhoj-24( Su-24) jest rosyjskim naddźwiękowym bombowcem taktycznym z czasów sowieckich. Ma zmienną geometrię skrzydeł. Jest używany do lotów zwiadowczych i do walki. W swoim czasie Su-24 były najliczniejszymi taktycznymi bombowcami w sowieckiej i rosyjskiej wojskowej flocie powietrznej, wyprodukowano ich ponad 1,4 tys. Dziś w siłach zbrojnych Rosji jest ich 120. Produkowany był w latach 1974 – 1993. Oprócz Rosji jest używany w Algerii, Iranie, Syrii, Ukrainie oraz Sudanie.  

W odpowiedzi na informację o zestrzeleniu samolotu zareagowała giełda. Cena baryłki ropy naftowej Brent wzrosła o ponad 1 procent do 42,25 dolarów. Drożał także dolar.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X