AlertWszystko

Gaz-System: Połączenie gazowe z Ukrainą zwiększy potencjał Korytarza Północ-Południe

(Gaz-System)

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Gaz-System S.A. oraz PJSC „UKRTRANSGAZ”, planują rozpoczęcie prac projektowych zmierzających do realizacji Połączenia Gazowego Polska – Ukraina, czyli interkonektora łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów – podaje Gaz-System.

W grudniu 2015 roku operatorzy ukończyli prace nad studium wykonalności projektu oraz dokonali ostatecznych ustaleń dotyczących kwestii technicznych i biznesowych. Planowane Połączenie Gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie, oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Dla prawidłowego funkcjonowania połączenia niezbędne będzie wybudowane w Polsce tłoczni w Strachocinie oraz gazociągów: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń i Tworóg – Tworzeń. Promotorzy projektu zakładają, że połączenie będzie oddane do eksploatacji w 2020 roku – informuje spółka.

Jak można przeczytać w jej komunikacie, po zakończeniu pierwszej fazy projektu, nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m szesc. rocznie (w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych). Realizacja drugiej fazy projektu pozwoliłoby na zwiększenie zdolności eksportowych maksymalnie do 8 mld m szesc. rocznie, jednak decyzja o realizacji tego etapu będzie uzależniona od potwierdzonego zainteresowania rynku.

Połączenie polskiego i ukraińskiego systemu ma na celu przede wszystkim zwiększenie dywersyfikacji dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalszą integrację systemów przesyłowych (a tym samym rynków energii) w regionie Europy Wschodniej. Rozwój nowych zdolności przesyłowych zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego i zwiększy stopień dywersyfikacji dostaw gazu dla Ukrainy, realizowanych z wykorzystaniem polskiego systemu przesyłowego. Oddanie połączenia do eksploatacji przyczyni się także do powiększenia obszaru leżącego w zasięgu Korytarza Północ – Południe, w wyniku większej integracji ukraińskiej sieci przesyłowej z infrastrukturą regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Znacząco zwiększy się również obszar zintegrowanego rynku gazowego w tej części regionu, a uzyskany w ten sposób efekt skali powinien korzystnie wpłynąć na konkurencyjność i atrakcyjność regionu dla potencjalnych uczestników rynku.

Korytarz Gazowy Północ-Południe

Integracja polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego stanowi element Korytarza Gazowego Północ-Południe i pozwala na przesyłanie gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Celem nadrzędnym jest zapewnienie elastycznej infrastruktury przesyłowej działającej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalającej na połączenie zachodnich rynków gazowych oraz globalnego rynku LNG z rynkiem środkowoeuropejskim.

Spółka Gaz-System S.A. rozpoczęła już realizację projektu związanego z modernizacją polskiego systemu przesyłowego w ramach Korytarza Północ-Południe. Prowadzone przez nią prace wiążą się z rozbudową systemu przesyłowego w Polsce zachodniej, południowej i wschodniej. Komisja Europejska zakwalifikowała realizowane inwestycje jako „Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” (PCI).

1 listopada 2012 roku spółka Gaz-System S.A. uruchomiła usługę przesyłu gazu na Ukrainę przez punkt Hermanowice. Jest ona świadczona obecnie z zastrzeżeniem możliwości przerwania lub ograniczenia dostaw ze względu na warunki rozpływu gazu w sieci polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna przepustowość techniczna punktu Hermanowice, przy sprzyjających warunkach technicznych dotyczących rozpływu gazu w obydwu krajach, wzrosła obecnie do ok. 1,5 mld m szesc. rocznie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X