Gazprom informuje, że udało się mu wstrzymać egzekucję decyzji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie kontraktu tranzytowego przez terytorium Ukrainy – poinformowała spółka w komunikacie.
— ПАО «Газпром» (@Gazprom) 14 czerwca 2018
– 13 czerwca sąd apelacyjny okręgu Svea zgodził się z wnioskiem Gazpromu i wniósł o wstrzymanie egzekucji decyzji trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z dn. 28 lutego 2018 roku dotyczącej sporu między Gazpromem i Naftogazem w ramach kontraktu tranzytowego. Wniosek został złożony 7 czerwca – czytamy.
Według Gazpromu sąd w Svea stwierdził, że istnieją wystarczające podstawy do wstrzymania egzekucji decyzji arbitrażu. – To pozbawia Naftogaz podstaw do prób zajęcia aktywów Gazpromu za granicą – uważa Gazprom dodając, że spółka wykorzysta również ten fakt to zajętych aktywów w Holandii i Szwajcarii.
Naftogaz liczy na zmianę decyzji sądu
Naftogaz ma nadzieję, że po przedstawieniu argumentów szwedzkiemu sądowi, ten zmieni treść orzeczenia. – Sąd podjął decyzję bez wezwania Naftogazu. Tym samym bez uwzględnienia jego wyjaśnień i argumentów, które spółka by przedstawiła w przypadku gdy zostałaby poinformowana o wpłynięciu takiego wniosku Gazpromu i wówczas ta kwestia byłaby wyjaśniana przed sądem. Podjęta decyzja ma charakter tymczasowy. W najbliższym czasie spółka złoży w sądzie szczegółowe wyjaśnienia i kontrargumenty. Liczymy, że po ich rozpatrzeniu sąd cofnie swoją decyzję – twierdzą przedstawiciele biura prasowego Naftogazu cytowani przez agencję Interfax.
Spółka informuje też, że decyzja szwedzkiego sądu nie wpłynie automatycznie na rostrzygnięcia sądów w Szwajcarii i Holandii, które pozwoliły na zajęcie aktywów
Zgodnie z postanowieniem sądu Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostały policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty Naftogazowi udało się zająć należące do rosyjskiego koncernu aktywa w Holandii. Wcześniej zostały zamrożone szwajcarskie aktywa Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG.
Gazprom/Interfax/Piotr Stępiński
AKTUALIZACJA: 14.06.2018 r., godz. 14:50 [dodano stanowisko Naftogazu]