AlertWszystko

Iran może przystąpić do projektu gazociągu kaspijskiego do Europy

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Po zniesieniu sankcji Teheran może przystąpić do tak dużych projektów regionalnych, jak Gazociąg Transanatolijski (TANAP), powiedział we wtorek 19 stycznia dziennikarzom w Baku ambasador Iranu w Azerbejdżanie Mohsen Pakayin. Ponadto według niego Iran zamierza wstąpić do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

– Będziemy uczestniczyli we wszystkich projektach, które będą dla nas korzystne – powiedział dyplomata.

Jego zdaniem Iran może wykorzystać inwestycje Azerbejdżanu dla realizacji projektów tranzytowych.

– Możemy razem z Azerbejdżanem zainwestować w branżę naftową. Iran jest gotów włączyć się w inwestycje tego kraju w sferze budowlanej – powiedział Pakayin.

Warto przypomnieć, że 16 stycznia po ogłoszeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu o wypełnieniu przez Teheran wszystkich zobowiązań związanych z jego programem atomowym Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły reżim sankcyjny wobec Iranu. Oznacza to zwiększenie możliwości dostaw irańskich węglowodorów na światowy rynki, w tym także do Polski.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Spółka BP oraz konsorcjum TANAP podpisały 13 marca 2015 roku w Turcji umowę, zgodnie z którą, BP wejdzie w skład akcjonariatu TANAP. Porozumienie stanowi jeden z podstawowych dokumentów własności udziałów BP w projekcie. Po zakończeniu rejestracji prawnej, akcjonariat TANAP będzie wyglądał następująco: azerski SOCAR (58 procent), turecki BOTAS (30 procent) oraz brytyjskie BP (12 procent).

Udział Iranu w TANAP nie oznacza automatycznie, że irański gaz trafi nim na europejski rynek. Przedstawiciele Teheranu wskazują, że bardziej opłacalne dla nich są obecnie inwestycje w sektorze LNG, które pozwolą na eksport gazu skroplonego w wybranym, w zależności od sytuacji rynkowej, kierunku i nie wiązałyby się z kosztowną rozbudową infrastruktury gazociągowej w kraju.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X