Państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d – poinformowali na konferencji prasowej po szczycie OPEC w Wiedniu przedstawiciele organizacji.
Umowa wejdzie w życie od początku 2017 r. i będzie obowiązywać pół roku. OPEC zamierza przedłużyć jej trwanie o kolejne 6 miesięcy.
Implementację umowy ma nadzorować powołany w tym celu komitet, którego członkami zostali Kuwejt, Wenezuela i Algieria.
Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys b/d. Moskwa wyda oświadczenie w tej sprawie wieczorem.
9. grudnia producenci ropy naftowej spoza OPEC oraz członkowie kartelu odbędą kolejne rozmowy.
Iran jako jedyny członek OPEC zwiększy swoją produkcję w pierwszym półroczu średnio o 90 tys. b/d względem październikowego wydobycia do poziomu 3,797 mln b/d.
Arabia Saudyjska ograniczy wydobycie do 10,058 mln b/d o 486 tys. b/d.
Kuwejt zetnie produkcję o 130 tys. b/d.
Irak zgodził się na redukcję wydobycia o 209 tys. b/d i od stycznia 2017 r. będzie produkować 4,351 mln b/d.
Z porozumienia wyłączona zostanie Nigeria, obowiązuje ono natomiast Indonezję, która w trakcie szczytu złożyła wniosek o zawieszenie członkostwa w kartelu.
Następny szczyt OPEC zaplanowany jest na 25 maja 2017 r.
We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.
Polska Agencja Prasowa