AlertWszystko

Niemcy to najwierniejsi klienci Gazpromu

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje Bloomberg, rosyjska firma Gazprom prawie podwoiła eksport gazu ziemnego do Niemiec. Wzrosły one z 7,8 mld m3 w pierwszym kwartale 2014 roku do 11,7 mld m3 w pierwszej ćwiartce tego roku. To najwyższy poziom od 2010 roku. Średnia cena dostaw do Niemiec spadła w tym roku o 26 procent dzięki taniej ropie naftowej, do której jest indeksowana cena gazu w kontraktach długoterminowych Gazpromu.

– Niemcy to lojalny klient Rosji do lat – mówi Aleksander Korniłow, analityk sektora ropy i gazu z Alfa Banku w Mokswie. – Takie relacje są trwałe choć poziom zakupów zależy od ceny. Biznes to biznes – dodaje.

Ceny dostaw od Gazpromu dla klientów niemieckich spadły do 6,68 dolarów za mmBtu (czyli 176 dolarów za 1000 m3 – przyp. WJ). To najniższy poziom od grudnia 2009 roku. Brokerzy Marex Spectron Group podkreślają, że Berlin sprowadza obecnie gaz głównie z Rosji.

W czerwcu tego roku tylko Niemcy zwiększyli zakupy u Gazpromu. Inne kraje zmniejszały zakupy. W czerwcu sprzedaż gazu Gazpromu spadła o 10 procent do 222,8 mld m3 ze względu na spadki sprzedaży we Włoszech, Turcji, Ukrainie i Rosji. Dlatego Gazprom był zmuszony zrewidować plany wydobycia. W tym roku ma ono wynieść 444,6 mld m3 czyli tylko o 0,1 procent mniej od rekordowo niskiego poziomu z zeszłego roku. Ministerstwo gospodarki Rosji spodziewa się w tym roku wydobycia na niższym poziomie – 414 mld m3.

Gazprom zanotował w pierwszym kwartale tego roku zysk netto w wysokości 382 mld rubli. To wzrost przychodów w rublach, ale spadek w dolarach. Jest tak, ponieważ rosyjska waluta straciła mocno na wartości.

Licząc w rublach zyski Gazpromu wzrosły o 71 procent – pisze Jack Farchy z Financial Times. Jednak było to możliwe głównie przez spadek wartości tej waluty. Dolar kosztował w pierwszej połowie 2014 roku 35 rubli. Obecnie jest wart ponad 60 rubli. Gazprom nie podał wyników w przeliczeniu na amerykańską walutę. Jeżeli liczyć zysk w dolarach, to Gazprom zanotował spadek. W pierwszym kwartale 2014 roku Gazprom zarobił 8 mld dolarów. W pierwszej ćwiartce tego roku było to 5,9 mld dolarów.

Mimo to Rosjanie chwalą się rekordowym wzrostem zysku i zachowują optymizm odnośnie eksportu gazu ziemnego w nadchodzących miesiącach po rekordowym wzroście z lipca. Gazprom wysłał wtedy do Europy i Turcji 14,3 mld m3. To wzrost rok do roku o 23 procent i rekordowy półtoraroczny rekord firmy. Był on możliwy ze względu na niską cenę gazu z Rosji w kontraktach długoterminowych uzależnionych od taniejącej ropy naftowej i wzrost akumulacji zapasów na zimę w Europie nią spowodowanych.

Czytaj więcej: Gazprom zostaje w Europie. Szansa dla Polski (RAPORT)


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X