AlertWszystko

Pierwsza nitka Turkish Stream pod znakiem zapytania. Saipem potwierdza

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Interfax/Wojciech Jakóbik)

Kolejne problemy projektu Turkish Stream podważają plany Gazpromu odnośnie Turcji. Spółka nie potwierdza problemów przy kluczowej inwestycji dla Turkish Stream ale jeżeli informacje mediów potwierdzą się, w rezultacie braku rozbudowy rosyjskiego Korytarza Południowego dostępna dla gazociągu do Turcji przepustowość przynajmniej w najbliższej przyszłości zmniejszy się z 63 do 32 mld m3 gazu rocznie.

Alternatywą ma stać się ogłoszona niedawno rozbudowa gazociągu Nord Stream po dni Bałtyku. Jednak tutaj także powstają wątpliwości, czy inwestycja będzie możliwa i opłacalna ekonomicznie.

Szereg niepewnych planów ogłaszanych przez Gazprom doprowadza do ogólnego zamieszania, co powoduje, że europejscy partnerzy spółki nie znają kierunków działań rosyjskiego giganta – czytamy w Kommiersancie.

Jak jednak informuje Interfax, spółka South Stream Transport należąca do Gazpromu anulowała kontrakt na budowę pierwszej nitki Turkish Stream we współpracy z włoskim Saipemem. Powodem ma być „niemożliwość osiągnięcia porozumienia w wielu kwestiach”. Spółka ma rozpocząć natychmiast negocjacje z nowymi kontraktorami.

Tymczasem 2 sierpnia informowaliśmy, że dwa statki Saipemu wyruszyły z portów aby położyć rury dla pierwszej nitki Turkish Stream.

Nowe inwestycje rosyjskiej spółki są kluczowe dla jej przyszłości. Spada sprzedaż gazu od Gazpromu, który musi szukać nowych rynków zbytu w Europie Zachodniej i na Bałkanach.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej rosyjska Federalna Służba Celna (FSC) w okresie styczeń-maj bieżącego roku Gazprom eksportował gaz do Wspólnoty Niepodległych Państw (bez uwzględnienia Białorusi i Kazachstanu) oraz będących poza nią o łącznej wartości 18,768 mld dolarów.

Według danych FSC dochody Gazpromu w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku spadły o 35,8 procent.

Całkowita wielkość dostarczonego wolumenu wyniosła 75,2 mld m3 wobec 86,2 mld w tym samym okresie w roku ubiegłym.  Eksport do państw WNP wyniósł 18,4 mld m3 a do państw spoza WNP 56,8 mld m3.

AKTUALIZACJA: Saipem potwierdza informację o anulowaniu umowy w informacji prasowej. Akcje firmy na giełdzie tracą godzinę po jej ujawnieniu 5,82 procent.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X