AlertWszystko

Rada USA-UE rozmawiała o Nord Stream 2 i polityce klimatycznej

(Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki)

Sekretarz stanu USA John Kerry i sekretarz ds. energii Ernest Moniz byli gospodarzami siedemnastego posiedzenia Rady USA-Unia Europejska, która spotkała się 4 maja w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie.

Unię Europejską reprezentowali Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz, komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete oraz Sharon Dijksma, minister środowiska Holandii.

Rada Energetyczna, czyli forum dyskusji USA z UE na temat priorytetów w energetyce promują bezpieczeństwo energetyczne bazujące na przejrzystości i otwartości światowych rynków. Ma także wzmacniać współpracę w oparciu o efektywne i zrównoważone wykorzystanie energii. Wspiera także badania i rozwój czystych i efektywnych technologii węglowych – informuje Departament Stanu USA.

– Podczas naszego spotkania mamy zamiar omówić jeszcze jedną kwestię budzącą głęboki niepokój u mnie, ale myślę także u wszystkich tutaj siedzących – powiedział John Kerry, sekretarz stanu USA. – Chodzi o gazociąg Nord Stream 2. Projekt ten wywołał bardzo ożywioną dyskusję po obu stronach Atlantyku. Jesteśmy przekonani, że ma on absolutnie negatywny wpływ na Ukrainę, na Słowację i region Europy Wschodniej. Nie możemy o tym zapominać.

– Chciałem podziękować wiceprzewodniczącemu Szefczoviczowi i komisarzowi Arias Canete za wsparcie oraz przywództwo w wysiłkach na rzecz czystej energetyki, zarówno dla Europy, jak i dla nas wszystkich mieszkających na tej planecie. Jest mi także miło przywitać minister Dijksma z Holandii – mówił Kerry.- Walka ze zmianami klimatu jest bezpośrednio związana nie tylko z ochroną środowiska, ale i kwestiami rozwoju gospodarczego, stabilności geopolitycznej i bezpieczeństwa na świecie. Rozumiemy się tutaj doskonale.

– Od początku wiedzieliśmy, że w Paryżu (szczyt klimatyczny z grudnia 2015 roku – przyp. red.) nie uda się doprowadzić porozumienia do punktu, w którym każdy podpisuje się pod obowiązkowym zestawem celów i redukcji, które gwarantowałyby osiągnięcie celu utrzymania wzrostu temperatury na świecie poniżej 2 stopni – przyznał Amerykanin. – Wiedzieliśmy jednak jak ważne jest wysłanie sygnału na rynek o bilionach dolarów, które zostaną wydane na alternatywne, odnawialne źródła energii.

– Od czasu ostatniej Rady USA-UE z grudnia 2014 roku poczyniliśmy pewne postępy w zabezpieczeniu dostaw surowców do Europy Środkowej. Południowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. Obserwujemy pogłębiającą się integrację europejskiego rynku energii, co jest bardzo ważne. To jeden z celów, jakie sobie ustaliliśmy i rozmawialiśmy o nich w Brukseli w ostatnich latach.

– Pomogliśmy Ukrainie zmniejszyć zależność od gazu z Rosji. Po raz pierwszy zeszłej zimy otrzymała ona więcej gazu z Europy niż z Rosji, co pokazuje, co może się stać po wdrożeniu do polityki strategii. W ostatnim miesiącu USA wysłały swoje pierwsze dostawy LNG na cały świat, w tym do Europy. To kolejny krok naprzód – podkreślił sekretarz stanu USA.

Federica Mogherini przypomniała o porozumieniu o zniesieniu sankcji wobec Iranu, jako wspólnym sukcesie USA i UE. – Jeśli pomyślimy o wszystkich rzeczach, które zrobiliśmy wspólnie w ostatnich latach, powie to wiele o sile naszego partnerstwa i jego znaczeniu dla naszych obywateli oraz reszty świata – podkreślała.

– Nie ma czasu do stracenia – powiedziała, odnosząc się do kwestii zmian klimatu. – To samo odnosi się do bezpieczeństwa energetycznego. Być może po raz pierwszy stworzyliśmy w dużym stopniu wspólne podejście do strategii energetycznej w Unii Europejskiej, które uwzględnia aspekty zewnętrzne jak geopolityka, ale także elementy bezpieczeństwa w Europie. Oznacza to budowę w pełni zliberalizowanego i połączonego rynku energetycznego w Europie, dywersyfikację źródeł energii, dostawców i szlaków dostaw w zgodzie z koherentną strategią Unii Energetycznej.

– Zarówno Unia, jak i Stany Zjednoczone, muszą przeciwdziałać wykorzystywaniu energetyki, jako broni politycznej, bo jesteśmy świadomi, że surowce są nadal ważnym powodem wielu konfliktów. Razem uznajemy, że możemy wprowadzić reguły handlu surowcami w 21 wiek. Częścią dyskusji Rady USA-UE będą kolejne kroki na rzecz stworzenia takich reguł – powiedziała Mogherini.

– Pracujemy razem na rzecz wsparcia naszych przyjaciół, od Ukrainy po odpowiedzialną rozbudowę infrastruktury energetycznej w innych częściach świata bliskich Europie. Myślę o Morzu Śródziemnym, Afryce, ale także Europie Środkowo-Wschodniej. To wspólna praca, którą mamy zamiar rozwijać – oceniła przedstawicielka Unii Europejskiej.

– Właśnie wróciliśmy z posiedzenia G7 w Japonii z udziałem ministrów energetyki UE – przypomniał sekretarz Ernest Moniz. – Te i kolejne spotkania w czerwcu w San Francisco pokazują intensywność, z jaką chcemy realizować nasze zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

– Chciałem wspomnieć, że podczas spotkania w Japonii podkreślaliśmy kolektywną naturę bezpieczeństwa energetycznego i jak bardzo jesteśmy wszyscy w tej samej sytuacji, szczególnie, jeśli chodzi o zmiany klimatu – mówił Moniz.

Tematami rozmów były także Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (TTIP) i wojna w Syrii.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X