(Trend/Wojciech Jakóbik/Patrycja Rapacka)
Według ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka, jego kraj wraz z Iranem może zainwestować 35-40 mld dolarów we wspólne projekty energetyczne. Iran jest zainteresowany inwestycjami w sektor naftowy i LNG.
Przedstawiciele Rosji i Iranu rozmawiali 22 października o możliwości poszerzenia współpracy w energetyce. Zdaniem Nowaka kontrakty w sprawie długoterminowych projektów wartych wspomnianą sumę mają zostać podpisane niebawem.
– Moglibyśmy dostarczać gaz na północ Iranu i otrzymywać go z południa w ramach transakcji swap, w formie skroplonej albo przez gazociągi – przyznał Nowak. Dodał, że podobne operacje mogłyby zostać wprowadzone na rynku ropy, co dałoby dodatkowe oszczędności.
W niedzielę 18 października 2015 roku rozpoczął się oficjalnie proces wdrażania w życie porozumienia nuklearnego osiągniętego przez Iran i kraje P5+1 w lipcu 2015 roku. W ramach układu, Iran ograniczy realizację własnego programu nuklearnego, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych wobec niego. Od niedzieli strony zaczynają realizację zobowiązań.
– Podejmiemy szereg kroków, które odzwierciedlają nasze zobowiązania wymagane do zniesienia sankcji. To samo odnosi się do Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez Ria Novosti przedstawiciel administracji USA. Administracja amerykańska opublikuje protokół z wytycznymi do działań prowadzących do skutecznej realizacji porozumienia, natomiast Sekretarz Stanu USA przedstawi dokumenty z informacjami o zniesieniu sankcji. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie regularnie sprawdzała stan realizacji zobowiązań przez strony .
„Szóstka”, czyli kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy, oczekuje od Iranu, że przede wszystkim zredukuje do minimum ilości wzbogaconego uranu w jego zakładach. W skład grupy P5+1 wchodzą USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
Więcej informacji:
Iran daje pierwszeństwo sąsiadom przed Europą
Śmiałe plany powrotu Iranu na rynek energetyczny
Rouhani: Jesteśmy gotowi do implementacji porozumienia nuklearnego