EnergetykaGaz.PAP

Tchórzewski: Kontrakt LNG z USA oparty jest na europejskich warunkach cenowych

Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

PGNiG S.A. (PGNiG) i Centica LNG Company Limited (Centrica) 21 listopada 2017 r. podpisały pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego. – Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Będzie jeszcze więcej LNG w bilansie energetycznym Polski 

Szef resortu energii podkreśla, że dzisiejsza umowa wpisuje się w rządową politykę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. – Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do Terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA – podkreśla minister Tchórzewski.

Zaznacza, że nowy kontrakt daje możliwość na pozyskiwanie LNG z rynku amerykańskiego nie tylko w formule spot, ale również po raz pierwszy w historii w formie regularnej. W ramach kontraktu przewidziano dostawy do 9 ładunków LNG. – Umowa potwierdza znaczenie i atrakcyjność Terminala LNG dla Polski i dlatego w ostatnim czasie podjęta została decyzja o rozbudowie tej infrastruktury do 7,5 mld m3 – zauważa minister energii.

Drugim elementem polityki dywersyfikacji kierunków i dostawców gazu ziemnego jest gazociąg z Norwegii do Polski – Baltic Pipe. W październiku zakończyło się badanie zapotrzebowania rynku na gaz ziemny z Norwegii. Jego wyniki są pozytywne, zarezerwowano przeszło 8 miliardów m3. – Projekt zostanie zrealizowany najpóźniej do roku 2022. Wtedy Polska uzyska też pełną niezależność gazową – dodaje minister Tchórzewski.

Podkreśla, że USA są strategicznym sojusznikiem Polski, a prowadzona przez nich polityka energetyczna jest racjonalna i przewidywalna. – Podpisany kontrakt daje szanse na większą stabilność dostaw. Cena kontraktu jest tajemnicą handlową spółek, należy jednak podkreślić, że jest ona rynkowa i konkurencyjna, a prognozy, dotyczące wysokich kosztów i braku konkurencyjności amerykańskiego LNG względem gazu rosyjskiego w Europie, nie sprawdziły się – komentuje szef ME.

Krok w stronę uniezależnienia gazu od Rosji 

Jego zdaniem ogłoszone  porozumienie w sprawie kontraktu na dostawy LNG do Świnoujścia to kolejny krok do budowy polskiego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i uniezależniania się od dostaw z Rosji.

Podpisanych we wtorek przez PGNIG pięcioletni kontrakt wejdzie w życie w 2018 r., a dostawy LNG będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass zlokalizowanego w USA w Luizjanie. Kontrakt został zawarty przez biuro tradingowe PGNIG w Londynie utworzone w marcu 2017r.

Jak mówił Tchórzewski we wtorek w TVP Info, “to rzeczywiście przełomowy moment. To pierwszy kontrakt podpisany ze Stanami Zjednoczonymi, w którym kontrahent zgodził się na podpisanie umowy na europejskich warunkach cenowych”. Jak dodał, do tej pory to były ceny na bazie rynku amerykańskiego.

Wolumen jest tajemnicą, ale “można myśleć o kwocie bliskiej miliarda (m sześc. – PAP)” – dodał Tchórzewski.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że otworzyła się nowa droga dostaw gazu do polskiego gazoportu. Tym bardziej właściwa była decyzja o rozbudowie tego terminala” – mówił minister.

Tchórzewski ocenił, że Polska zbliża się do momentu, w którym będzie swobodnie mogła wybierać dostawcę gazu, którego znaczenie – jak podkreślił – będzie w kraju rosło. “W ramach polityki energetycznej bardziej skłaniamy się w kierunku gazu. Negocjujemy warunki, żeby w Polsce przez 10-15 lat nie zmniejszyło się zużycie węgla, ale wzrastało zużycie energii” – mówił minister. Dodał, że w związku z tym “bardziej potrzebne są dostawy różnych surowców energetycznych na godnych warunkach”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X