AlertWszystko

Waszyngton wspiera politycznie budowę gazociągu TAPI

fot. Gaz-System

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Stany Zjednoczone wspierają projekt gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI), ale nie biorą udziału w zapewnieniu jego bezpieczeństwa – powiedział podczas środowej konferencji (18.11) w amerykańskiej ambasadzie w Aszchabadzie, zastępca asystenta Sekretarza Stanu USA ds. Azji Centralnej Daniel Rosenblum.

Amerykański dyplomata przybył do stolicy Turkmenistanu, aby uczestniczyć w międzynarodowej wystawie oraz konferencji ,,Ropa oraz gaz Turkmenistanu – 2015” zwracając podczas briefingu szczególną uwagę na realizację gazociągu TAPI, którą 13 grudnia zamierza rozpocząć Aszchabad.

W kwestii zapewnia bezpieczeństwa dla rurociągu, zwłaszcza na terytorium Afganistanu, Rosenblum stwierdził, że na świecie jest wiele przypadków, kiedy nie tylko rurociągi ale i sieci energetyczne oraz pozostała infrastruktura energetyczna przebiegają przez dość problematyczne regiony, gdzie kwestie związane z bezpieczeństwem są bardzo poważne.

– Tym niemniej znaleziono sposoby aby zapewnić bezpieczeństwo tej infrastruktury. To znaczy istnieją takie sposoby i jestem przekonany, że partnerzy w tym projekcie – rządy, państwa, prywatni inwestorzy je znajdą i zapewnią bezpieczeństwo. Może to nie był łatwe ale jest to możliwe – uważa amerykański dyplomata.

W kwestii udziału USA w zapewnieniu bezpieczeństwa projektu TAPI, Rosenblum stwierdził, że to zadanie należy do właścicieli oraz operatorów podczas gdy Waszyngton nie pełni roli ani jednego ani drugiego.

– W planie politycznym wyrażamy wsparcie dla tego projektu ale praktycznie w nim nie uczestniczymy – powiedział dyplomata.

Planowana całkowita długość gazociągu TAPI ma wynieść 1735 km, z czego 200 km ma ciągnąć się przez terytorium Turkmenistanu, 735 km przez Afganistan oraz 800 km przez Pakistan aż do miejscowości Fazilka na granicy indyjsko-pakistańskiej. Przepustowość gazociągu ma wynosić 33 mld m3 rocznie, z czego 10 mld m3 mogłoby pochodzić z Rosji.

Co ciekawe w kontekście Pakistanu i projekt gazociągu TAPI warto wspomnieć, że konkuruje z innym projektem a mianowicie magistralą gazociągową Iran-Pakistan. W maju przewodniczący Pakistan’s United International Group Mian Shahid stwierdził, że import gazu ziemnego stanie się rzeczywistością po dwudziestu latach, po podpisaniu przez obie strony umowy w tym zakresie.

Według Shahida projekt ten ma bardzo istotny wymiar polityczny oraz ekonomiczny dla obydwu sąsiednich państw, jednakże Stany Zjednoczone pozostają największą przeszkodą zmuszającą Pakistan do importu błękitnego paliwa z Turkmenistanu.

W rozmowie z założycielką Islamabad Women Chamber of Commerce and Industry Saminą, Fazil Shahid powiedział, że plan importu surowca z obszaru Azji Centralnej nie ujrzy światła dziennego przez najbliższą dekadę, ze względu na sytuację w Afganistanie, podczas gdy po zniesieniu irańskich sankcji znacząco zmniejszy się kryzys energetyczny w Pakistanie.

Jego zdaniem jeśli projekt gazociągu zostanie zmaterializowany, może on zostać przedłużony do Indii oraz Chin, które zapewnią dla Pakistanu dodatkowe zyski z tytułu tranzytu, podczas gdy Iran mógłby mieć zapewnione dostawy LNG po racjonalnych cenach.

Ponadto w maju gazeta Express Tribune informowała, że Stany Zjednoczone naciskają na Pakistan, grożąc sankcjami, aby udzielił on pierwszeństwa w budowie TAPI przed gazociągiem Iran-Pakistan.

Szerzej o gazociągu Iran-Pakistan BiznesAlert.pl pisał 13 kwietnia.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X