AlertWszystko

Azjatycki Bank Rozwoju chce finansować budowę gazociągu TAPI

(Trend/Piotr Stępiński)

Azjatycki Bank Rozwoju (ABR) stanie się jednym z inwestorów projektu gazociągu TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie) poinformowało w swoim oświadczeniu ministerstwo przemysłu naftowo-gazowego oraz zasobów naturalnych Turkmenistanu.

W dokumencie stwierdzono, że ta kwestia była omawiana podczas ostatniego posiedzenia rady ministrów.

Wówczas turkmeński prezydent Gurbanguły Berdymuhamedow stwierdził, że zostały już podpisane umowy kupna-sprzedaży turkmeńskiego gazu ziemnego, stworzono konsorcjum TAPI Ltd i wybrano jej lidera, którym została państwowa spółka Turkmengaz.

– Uczestnicy projektu bardzo zbliżyli się do rozpoczęcia jego praktycznej realizacji – powiedział Berdimuhamedow.

W oświadczeniu stwierdzono, że na początku października w Manili odbyły się rozmowy z kierownictwem ABR w sprawie finansowania projektu budowy gazociągu TAPI. Podczas spotkania przedstawiciele ABR wystawili wysoką ocenę rozwoju gospodarczego Turkmenistanu i zapewniając, że kierują największą instytucją finansową, która w przyszłości będzie aktywnie uczestniczyła w realizacji projektu TAPI. Ponadto dla kierownictwa ABR ta kwestia nadal będzie znajdowała się w centrum uwagi.

Podkreślono również, że bank nie będzie ograniczał się tylko do finansowania ale także w pełni pomoże w uzyskaniem dla projektu kredytów a także weźmie udział w koordynacji prac nad przyciągnięciem pozostałych, zainteresowanych inwestorów.

Planowana całkowita długość gazociągu TAPI ma wynieść 1735 km, z czego 200 km ma przechodzić przez terytorium Turkmenistanu, 735 km przez Afganistan oraz 800 km przez Pakistan aż do miejscowości Fazilka na granicy indyjsko-pakistańskiej. Przepustowość gazociągu ma wynosić 33 mld m3 rocznie z czego 10 mld m3 miałoby pochodzić z Rosji.

Czytaj więcej:

Czy Indie odciągną turkmeński gaz od Europy?

Pakistan chce przyśpieszenia budowy gazociągu TAPI

Co utrudnia realizację gazociągu TAPI?   


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X