(Interfax/Piotr Stępiński)
Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) wyraziła swoje oburzenie warunkami największego w historii Gazpromu, wartego 156 mld rubli (2,3 mld dolarów) przetargu dotyczącego budowy 822-kilometrowego odcinka gazociągu Siła Syberii.
– Skierowałem pismo do Aleksieja Borysowicza Millera z ostrą krytyką wspomnianego przetargu. Moim zdaniem doszło tam do naruszenia wszystkich przepisów antymonopolowych – powiedział 9 grudnia dziennikarzom szef FSA. Stwierdził również, że pismo zostało wysłane kilka dni temu.
Przetarg został ogłoszony 30 listopada. Obecny termin ogłoszenia wyników ustalono na 18 grudnia (w tym tygodniu dokonano przesunięcia terminu z 11 grudnia). O swoim zainteresowaniu uczestnictwie w przetargu poinformowały trzy spółki. Pytani przez agencję Interfax uczestnicy rynku przewidują, że w przetargu zwycięży Strojtransgaz, który jest wykonawcą pierwszej 208-kilometrowej części magistrali z Czajandy do Lenska. Co ciekawe firma otrzymała to zlecenie bez ogłaszania przetargu, a do tej pory nie ujawniono kwoty jego realizacji.
Warto także przypomnieć, że w maju Rostekhnadzor (Federalna Służba Kontroli Ekologicznej, Technologicznej oraz Nuklearnej – przyp. red. ) wykryła 139 naruszeń przepisów przez Strojtransgaz podczas budowy gazociągu South Stream.
Decyzja o przeprowadzeniu przetargu na taką skalę Gazprom tłumaczył następująco: ,,W celu optymalizacji kosztów, zapewnienia właściwej jakości prowadzonych prac i stworzenia jednego centrum odpowiedzialności, przyjęto decyzję o wyborze jednego wykonawcy na cały kompleks prowadzonych prac, które powinny zostać wykonane dla zapewnienia tranzytu gazu”.
Zakłada się, że przez gazociąg Siła Syberii będzie przesyłany gaz do Chin. W maju 2014 r. Gazprom oraz chiński CNPC podpisały umowę dotyczącą budowy magistrali. Dostawy surowca do Państwa Środka powinny rozpocząć się w 2018 r. i wynosić 5 mld m3 rocznie, po czym mają wzrosnąć do 38 mld m3. Całkowita długość Siły Syberii wynosi ok. 3,2 tys. km. Powstanie na niej 8 tłoczni. W swoich materiałach rosyjski koncern szacuje wartość gazociągu na 800 mld rubli, według cen z 1 stycznia 2011 r.
W maju 2014 r. realizację całego projektu Siła Syberii, włącznie z budową gazociągu oraz odpowiedniej infrastruktury na wschodniosyberyjskich złożach oceniano na 55 mld dolarów. Latem 2014 r. szef administracji rosyjskiego prezydenta Sergiej Iwanow poinformował, że projekt będzie kosztował więcej niż zakładano tj. 60-70 mld dol.
Czytaj więcej:
Gazprom ogłasza największy w swojej historii przetarg na budowę gazociągu