AlertWszystko

Gazprom chce sprzedawać gaz z Jamał LNG do Azji

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom Marketing and Trading Singapore podpisał długoterminową umowę na handel gazem skroplonym z projektu Jamał LNG. Opiewa on na 20 lat i dostawy w ilości 2,9 mln ton LNG rocznie. Gazprom podaje, że większość surowca trafi do klientów hinduskich a cena będzie uzależniona od ceny ropy naftowej.

Projekt terminala Jamał LNG jest realizowany przez rosyjski Novatek (60 procent akcji), francuski Total i chińskie CNPC (po 20 procent). Ma zapewnić przepustowość 16,5 mln ton LNG rocznie ze złoża Południowe Tambejskoje, którego wydobycie ma ruszyć w 2017 roku. Zasoby gazu na tym obszarze mają wynosić do 907 mld m. sześc. Z tej ilości do 3 mln rocznie może przejąć Gazprom na mocy umowy ze spółką-córką Novateku – Jamał Trade z 23 maja 2014 roku.

Choć umowa z Gazprom Marketing and Trading Singapore rezerwuje jamalskie LNG na potrzeby ekspansji Gazpromu w Azji, to realizacja projektu Jamał LNG stoi pod znakiem zapytania w obliczu sankcji zachodnich odcinających Novatek od kapitału. Dotąd nie zgłosił się inwestor gotów do wsparcia inwestycji zamiast zachodnich banków. Nie będzie kredytowany przez chińskie banki, choć jednym z udziałowców projektu jest CNPC.

31 grudnia 2014 roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret przyznający 150 mld rubli  (3,9 mld dol.) z Narodowego Funduszu Emerytalnego na inwestycję Jamał LNG. Jest to realizacja zapowiedzi rządu rosyjskiego z września b.r. (BiznesAlert.pl, 23 września 2014 r.). Dekret został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej rządu rosyjskiego. Dofinansowanie z tego Funduszu jest zagwarantowane emisją obligacji Jamał LNG. Dokument został podpisany 27 grudnia 2014 r., zmienia on rozporządzenie rządu rosyjskiego w sprawie budowy instalacji LNG na Półwyspie Jamalskim.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X