AlertWszystko

Gazprom gotowy do ugody z PGNiG. Propaganda Kremla uderza w polskie plany

(TASS/Rambler/Neftegaz.ru/UA-Energy.org/Wojciech Jakóbik)

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew dopuszcza możliwość ugody w sporze cenowym z polską spółką PGNiG. Toczy się on obecnie za pośrednictwem sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Równolegle media rosyjskie podważają plany realnej dywersyfikacji przedstawione przez Polaków.

– Pozasądowe rozstrzygnięcie sporu z polskim PGNiG w sprawę cen gazu jest możliwe i było gotowe pod koniec zeszłego roku – poinformował dziennikarzy Miedwiediew. – Zmiana władzy w Polsce spowolniła podjęcie decyzji w tej sprawie – dodał.

Według informacji TASS w tym tygodniu ma odbyć się spotkanie Miedwiediewa i Eleny Burmistrowej, szefowej Gazprom Exportu, z Polakami.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zapowiedział 30 maja, że po zakończeniu obecnie obowiązującego kontraktu na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu w 2022 roku, Polska go nie przedłuży, choć nie wyklucza dalszych zakupów gazu z Rosji, ale już w oparciu o nowe, bardziej elastyczne warunki. Stanowisko Gazpromu może być odpowiedzią na deklarację Naimskiego.

– Będziemy zmierzać do sytuacji w której kontrakt długoterminowy odejdzie do przeszłości. Jeśli cena gazu z Rosji będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy jego zakupu, ale na pewno nie w ramach umowy długoterminowej – zadeklarował Naimski. Na mocy obecnego kontraktu PGNiG może sprowadzić do 10,2 mld m3 gazu ziemnego z od rosyjskiego Gazpromu rocznie. Ze względu na możliwość importu z innych kierunków, sprowadziło w zeszłym roku około 8 mld m3. Pozostały wolumen pokryło dostawami z giełdy niemieckiej. Polska zużywa około 15 mld m3 surowca rocznie. Zapotrzebowanie niepokryte importem zaspokaja krajowym wydobyciem.

Piotr Naimski przypomniał, że dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu, który odbierze pierwsze dostawy w czerwcu tego roku, Polska będzie mogła sprowadzić do 5 mld m3 gazu skroplonego rocznie. Przez gazoport będzie realizowany kontrakt długoterminowy z Katarem na 1,5 mld m3 rocznie. W czerwcu dotrze do Świnoujścia pierwszy gazowiec katarski, oraz dostawa spotowa z Norwegii. Stratedzy PGNiG chcą przetestować potencjał obiektu.

Zdaniem Miedwiediewa w związku z wypowiedzią Naimskiego Gazprom nie zamierza podejmować żadnych działań.

– Każdy ma prawo do tego aby wybrać sposób zakupu gazu i zapewnić tym samym konkurencję – powiedział przedstawiciel rosyjskiego koncernu.

Polacy chcą także zbudować Korytarz Norweski czyli sieć połączeń między Polską, Danią i Norwegią, która zapewni dostawy z kolejnego kierunku. Zdaniem Naimskiego cytowanego przez Reuters mogłyby one osiągnąć poziom 10 mld m3 rocznie. W środę 1 czerwca pełnomocnik odwiedzi Danię, by rozmawiać o projekcie Baltic Pipe, czyli połączeniu Polski z Danią, które będzie niezbędne, aby dostarczyć norweski gaz z systemu duńskiego. Odmówił on informacji na temat kosztu przedsięwzięcia. Operatorzy z Polski i Danii mają do końca roku zakończyć studium wykonalności połączenia.

Równolegle do deklaracji rosyjskiego koncernu o woli porozumienia z PGNiG rosyjskie media zaczynają deprecjonować plan przedstawiony przez Naimskiego. Zdaniem portalu Neftegaz.ru „Ekonomiczny efekt tej metody dywersyfikacji dostaw gazu jest bardzo wątpliwa”. Jako argument podaje, że dostawy gazu z Kataru są o 2,5 razy droższe od oferty rosyjskiej.

Polska zakontraktowała 1,5 mld m3 rocznie od Qatargas, a pierwsza dostawa dotrze do terminala w Świnoujściu w czerwcu tego roku. Jako alternatywę Neftegaz.ru podaje Korytarz Norweski, czyli Baltic Pipe łączący Polskę z Danią i połączenie duńsko-norweskie do złóż na szelfie, w których udziały posiada PGNiG.

Kolejną opcją, o której nie wspomina już rosyjski portal są dostawy LNG z Norwegii. Spotowa dostawa, która pozwoli ocenić ich opłacalność dotrze do Polski w czerwcu. Litwini zyskali na imporcie norweskiego LNG, którego dostawy stanowią obecnie ponad 50 procent importu naszego północno-wschodniego sąsiada. Wilno informuje, że oferta Norwegów jest tańsza od propozycji rosyjskiego Gazpromu.

Naimski: Polska nie przedłuży umowy na dostawy gazu z Rosji


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X