AlertWszystko

Gazprom rozmawiał z Austriakami o Nord Stream 2, wymianie aktywów oraz dostawach ropy

Gazociąg Nord Stream i jego odnogi - OPAL i NEL. Fot. Konsorcjum Nord Stream.

(Gazprom//Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Wczoraj w centralnym biurze Gazpromu odbyło się spotkanie robocze prezesa zarządu rosyjskiej spółki Aleksieja Millera z prezesem austriackiej spółki OMV Rainerem Seele.

Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na realizację projektu Nord Stream 2 a także na perspektywy wymiany aktywów i dostaw dla OMV ropy z portfelu grupy Gazprom.

Warto przypomnieć, że 23 października w Wiedniu odbyło się spotkanie Zelego z Millerem podczas którego strony omówiły współpracę w ramach realizacji projektu Nord Stream 2 i potencjalną wymianę aktywów.

Podczas spotkania Aleksiej Miller i Rainer Seele podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie możliwości dostaw ropy. Dokument określa, że strony rozważą   możliwość dostaw ropy dla OMV z portfela Grupy Gazprom. Chodzi prawdopodobnie o dostawy od Gazprom Nieftu.

OMV jest głównym partnerem Gazpromu w Austrii. 4 września 2015 roku, Gazprom, E.ON, OMV, Shell i ENGIE podpisały kontrakt na wspólną budowę gazociągu Nord Stream-2 o przepustowości  55 mld m3 gazu rocznie. Gaz będzie transportowany z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ponadto w dniu 4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3  gazu.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG przemianowana na Nord Stream 2. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 50 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 10 procent.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X