AlertWszystko

Gazprom zwiększa wpływy w austriackim sektorze gazowym

fot. Gaz-System

(Wiener Zeitung/Wojciech Jakóbik)

Austriacka gazeta Wiener Zeitung pisze o rosnącej zależności firmy OMV od rosyjskiego Gazpromu.

Pierwszym elementem zjawiska jest Reiner Seele, nowy prezes austriackiej firmy, który jest znany z prorosyjskich poglądów. To on zaprosił na konferencję byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, by mogli razem promować projekt Nord Stream 2, czyli rozbudowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Bałtyk. Seele jest od 2012 roku przewodniczącym Niemiecko-Rosyskiej Izby Handlowej. Był także dyrektorem niemieckiego Wintershalla, jednego z bliższych sojuszników Gazpromu w Europie. Pierwszego wywiadu po objęciu nowego stanowiska przeprowadziły z nim rosyjskie Wiedomosti. Wyraził w nim zadowolenie z rozwoju strategicznego partnerstwa OMV-Gazprom. – Czy współpraca OMV z firmami innymi niż Gazprom była kiedykolwiek możliwa? – pytał żartobliwie. – Europa potrzebuje gazu z Rosji. To będzie decyzja importerów gazu, a nie polityków – przekonywał w rosyjskiej gazecie.

Chociaż OMV zainteresowało się rumuńskimi złożami i działa na tamtejszym rynku za pomocą spółki-córki Petrom, być może dojdzie do ponownego skupienia jego działalności na współpracy z Gazpromem. Firma liczy na poszukiwania ropy wspólnie z Gazprom Nieftem w Rosji i poza nią. OMV zmniejszyło już własne inwestycje w poszukiwania w Austrii, Rumunii, Norwegii, Nowej Zelandii, Tunezji, Libii i Jemenie. Wycofała się także z prac w Chorwacji. Sprzedała także udziały w operatorze gazociągów w Austrii o nazwie Gas Connect. Firma była mała, ale przynosiła istotne zyski.

Wygląda na to, że firma Seela zamierza postawić na Rosję. Sygnałem jest wymiana aktywów. OMV otrzyma 25 procent udziałów w złożu Achimow będącym częścią formacji Urengoj. Gazprom otrzyma w zamian dostęp do infrastruktury austriackiej. „Krótka lista”, na której wymieniono, co dokładnie trafi w ręce Rosjan jest poufna. Zostanie ogłoszona w pierwszej połowie 2016 roku.

Być może powodem zwiększania wpływów rosyjskich w OMV jest rosnący dług spółki. Ze względu na niego w ręce Gazpromu mogą trafić austriackie magazyny gazu. – Pytanie o to, czy OMV zamieni się w Gazprom-West, pozostaje otwarte – kończy dziennikarz Wiener Zeitung.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X