EnergetykaOZE

Klastry: polski wkład w politykę klimatyczną (RELACJA)

Fotowoltaika. Fot. Hevel Solar

Fotowoltaika. Fot. Hevel Solar

W miniony piątek w Warszawie odbyła się konferencja „Klastry energii w Polsce oraz możliwości ich finansowania w ramach POIiŚ 2014-2020 – sektor energetyka”. W trakcie pierwszego panelu jego uczestnicy rozmawiali o koncepcji klastrów energii w przedstawionym przez Komisję Europejską tzw. pakiecie zimowym.

– Na rynku energii następują tektoniczne zmiany. Tempo rozwoju klastrów jest dość szybkie i nieuchwycenie tego pod względem regulacyjnym za dwa, trzy lata okazałoby się błędem – mówił Maciej Ciszewski, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej.

– Niektóre państwa nie chcą tego uwzględnić bądź ograniczają je pewne bariery. Stąd propozycja KE, aby zmniejszyć te bariery – dodał.

Następnie głos w dyskusji zabrał wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

– Jesteśmy zadowoleni, że klastry znalazły w pakiecie zimowym swoje miejsce. Wbrew różnym obawom ta koncepcja zyskuje zainteresowanie. Wpisaliśmy klastry do zmienianej ustawy w sposób sygnalny, nie decydując się na szczegółowe regulowanie. Cieszę się, że podobne jest nastawienie KE. Mamy pewnego rodzaju nowe zjawisko. Przedsiębiorcy obywatele pewną część sfery zarezerwowanej dla profesjonalnych koncernów wzięli w swoje ręce. Mamy szansę znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla lokalnej społeczności i biznesu – mówił wiceminister Piotrowski, podkreślając, że klastry to szeroko wymiarowa działalność, która stwarza szanse i możliwości.

Jego zdaniem dzięki klastrom Polska wnosi swój wkład do unijnej polityki.

– Klaster to forma współdziałania. Za efektywność tego współdziałania powinniśmy przewidzieć premię, która będzie musiała być wbudowana w system rozliczeniowy. Trzeba to zrobić w sposób rozważny, nie naruszając przy tym innych polityk – powiedział wiceminister energii, dodając również, że źródła rozproszone mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne.

Pozytywnie o klastrach wypowiedział się ekspert Boston Consulting Group Jacek Libucha.

– Są one dużą szansą dla gospodarki. Mamy możliwość stworzenia nowych gałęzi i wejścia w wysokotechniczny element łańcucha wartości – mówił, zaznaczając jednocześnie, że to rozwiązanie musi się opłacać zarówno uczestnikom klastrów, jak i tym spoza nich.

– W pakiecie zimowym jest wyraźnie mowa o ograniczaniu wsparcia dla OZE. Jestem przekonany, że energetyka rozproszona jest przyszłością. To ten model prowadzenia biznesu, o którym mówimy. O tym czy on się uda, zadecyduje zderzenie z systemem dystrybucyjnym. To jest cały element budowania koncepcji klastrów – powiedział prezes URE Maciej Bando.

– Sukces lokalnych inicjatyw energetycznych leży przede wszystkim w systemie dystrybucyjnym, sprawiedliwym rozdziale kosztów, jak najmniejszej ingerencji państwa i jak największej stabilności prawa – dodał.

Zdaniem prof. Macieja Pawła Chorowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, do rozwoju klastrów mogą się przyczynić środki na badania i rozwój. Przekonywał on, że należy testować rozwiązania technologiczne, które pozwolą na rozwój energetyki.


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X