AlertWszystko

Korytarz Południowy znów na liście kluczowych projektów UE

Castoro Sei - statek do kładzenia rur Saipem . Fot. Saipem

Castoro Sei - statek do kładzenia rur Saipem. Fot. Saipem

(Trend/Piotr Stępiński)

Komisja Europejska zatwierdziła w środę zaktualizowaną listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI). Wśród nich znajduje się: 108 projektów w dziedzinie elektroenergetyki, 77 – gazowych, 7 – naftowych oraz 3 projekty Smart Grid.

KE pozostawiła na liście projekt Południowego Korytarza Gazowego, który zakłada dostawy gazu z regionu Morza Kaspijskiego do państw Unii Europejskiej.

W szczególności spis obejmuje takie projekty jak rozbudowa gazociągu Południowo-kaukaskiego (SCP), gazociąg Transadriatycki (TAP), gazociąg Transanatolijski (TANAP), interkonektor Grecja-Bułgaria (IBC), a także gazociąg Transkaspijski (TCP).

Wśród nowych projektów włączonych do listy znalazł się gazociąg Tesla. Jest postrzegany przez państwa Południowo-Wschodniej Europie jako jedna z alternatywnych tras zaopatrzenia w gaz, po tym jak zrezygnowano z budowy South Stream. Według opublikowanych materiałów konferencyjnych gazociąg miałby mieć swój początek na granicy turecko-greckiej, po czym przechodziłby przez terytorium Grecji (360 km), Macedonii (175 km), Serbii (420 km) oraz Węgier (361 km). Miałby dostarczać surowiec z niepewnego gazociągu Turkish Stream, który ciągnąłby się od Rosji do Turcji.

Planowana przepustowość Tesli ma wynieść 27 mld m3 rocznie a całkowity koszt projektu jest szacowany na ok. 4-5 mld euro.

Pierwsza lista PCI została zatwierdzona przez Komisję w październiku 2013 roku i zawierała spis 250 projektów infrastruktury energetycznej.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji, budowanego Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na poziomie 45 mld dol.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy. Akcjonariuszami TANAP są: Socar (58 proc.), Botas (30 proc.) oraz BP (12 proc.).


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X