Kostaryka konsekwentnie dąży do ograniczenia zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy spalinowe. Sposobem na to jest promocja elektromobilności.
W kraju, w którym odnawialne źródła energii są podstawą energetyki (stanowią około 90% produkcji) naturalne wydawało się pojawienie zeroemisyjnego transportu. W lutym 2017 roku w stolicy Kostaryki San Jose została zainstalowana pierwsza publiczna ładowarka (dwie prywatne już funkcjonowały). Od tego czasu sukcesywnie pojawiają się kolejne. Została też uruchomiona aplikacja ConectaVE umożliwiająca lokalizowanie ładowarek.
Plany rozwoju elektromobilności w Kostaryce są wspierane zarówno przez administrację jak i sektor prywatny. Plany dotyczące budowy sieci ładowania powstały w 2015 roku i były zainicjowane przez głównego dostawcę energii w kraju CNFL. Sieć ładowarek powstaje we współpracy z dealerami samochodowymi.
Kostaryka ma ambicje stać się liderem nowoczesnych technologii w transporcie Ameryki Środkowej. W tym celu stworzyła specjalny system wspierający finansowanie nieskoemisyjnego transportu.
W sierpniu tego roku do Kostaryki został dostarczony pierwszy w tym regionie autobus napędzany ogniwami wodorowymi.
News.co.cr/Agata Rzędowska