AlertWszystko

Litwa i Ukraina liczą na węglowodory z Iranu. Polska może im je dostarczyć

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

(Mehr/Wojciech Jakóbik)

Sąsiedzi Polski są zainteresowani importem irańskich węglowodorów. Agencja Mehr podaje, że Litwa jest zainteresowana importem gazu skroplonego i produktów naftowych z Iranu. Teheran i Kijów omówiły możliwość wzmocnienia współpracy w sektorze ropy i gazu.

Wiceminister ropy Iranu Amir Hossein Zamaninia rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem, Aleksandrasem Spruogisem. Poinformował, że Litwa posiada „bezcenne doświadczenie w zakresie LNG, a ich propozycja współpracy technicznej i inwestycji zostanie rozważona”. Zamaninia podał, że Litwini złożyli mu propozycję współpracy przy wydobyciu gazu i ropy z łupków. Wydobycie tych surowców ma pozwolić Litwie na zmniejszenie zależności od dostaw z Rosji. Sposobem na realizację tego celu ma być także rozwój dostaw LNG przez obiekt do regazyfikację i magazynowania gazu, czyli tzw. pływający gazoport, w Kłajpedzie. – Litwa jest chętna do uruchomienia technicznej współpracy z Iranem w zakresie LNG – dodał irański oficjel.

Na temat dostaw produktów naftowych z Iranu minister Zamaninia wypowiedział się zdawkowo, że za import odpowiedzialne są prywatne firmy (w domyśle polski Orlen Lietuva) i „odpowiednie negocjacje zostaną przeprowadzone z firmami prywatnego sektora, skoro są one zainteresowane importem ropy i produktów naftowych z Iranem”. Według informacji BiznesAlert.pl trwają zaawansowane rozmowy spółki-matki Orlen Lietuva, czyli PKN Orlen, z Iranem na temat dostaw ropy dla polskiej firmy. Mogłaby ona docierać także na Litwę.

Podczas wizyty w Iranie minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin omówił ze swoim odpowiednikiem irańskim Mohammedem Dżawadem Zarifem oraz prezydentem Hassanem Rouhanim możliwość dostarczenia gazu z Iranu na Ukrainę. Omówiono także możliwość zaangażowania Iranu w magazynowanie gazu nad Dnieprem, a nawet powołanie spółki handlującej węglowodorami. Strony powołały wspólną komisję, która będzie pracować nad konkretnymi rozwiązaniami na rzecz realizacji postawionych w Teheranie celów.

Ukraina jest zainteresowana importem LNG, który może być kolejnym narzędziem zmniejszania jej zależności od dostaw gazu z Rosji. Może to zrobić za pośrednictwem polskiego terminala w Świnoujściu. Polskie władze informowały o zaawansowanych rozmowach na ten temat. W celu rozwoju dostaw przez Polskę konieczna będzie budowa Gazociągu Polska-Ukraina, którego przepustowość jest szacowana na 7-8 mld m3 rocznie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X